Brenda 'shtëpisë së artit' të piktores durrsake Jonida Kanto Koçi (VIDEO)

Postuar: 27/08/2017 - 16:36

Brenda shtëpizës së ideve artistike të piktores Jonida Kanto (Koçi) mund të gjesh mbi 60 punime të ndryshme në pikturë, të cilat përcjellin për dashamirësit e artit gjendjen emocionale të saj nëpërmjet teknikës së vajit dhe akrilikut. Kohët e fundit, Jonida ka zgjedhur të eksperimentojë me ngjyrat, duke dalë nga ngjyrat e errëta për të zhvilluar më shumë imagjinatën e atyre që duan punimet e saj. E vendosur në një ndër rrugicat më të vjetra të qytetit, frymëzim për piktoren durrsake është pa dyshim vetë rrugica, por jo vetëm. Sipas artistes Kanto, piktura e krijuar nga dora e saj do të dallohej nga elementet që ajo parapëlqen t’i përdorë në punimet e saj.

Punimet e krijuara prej saj ngjallin interes jo vetëm për durrsakët, por edhe për të huajt e shumtë të cilët vizitojnë qytetin. 

Por furça, bojërat e telajo nuk janë i vetmi talent apo pasion i piktores, me të cilën mbush ditën, një pjesë të mirë të kohës e kalon edhe duke dhënë leksione mbi pikturën për të gjithë ata që u pëlqen ky art. Kanë qenë të shumta edhe ekspozitat me fotografi, në të cilat Jonida është përfaqësuar denjësisht.

 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drama “Vdes siç vdes një vend” vepër e autorit grek Dimitris Dimitriadis dhe regji nga Rozi Kostani çeli sezonin artistik të Teatrit Komb

Të gjithë e mbani mend aktorin e vogël më të mirë  të filmave shqiptarë, Gjinon e "Përrallë nga e kaluara".

Fotografi turk, Erhan Bajladi çel ekpozitën personale me foto në galerinë e arteve pamore të Durrësit “Nikolet Vasija” të  titulluar “Gru

Për herë të parë e kam takuar Hajrie Rondon në Himarë, atje ku ndërroi jetë disa ditë më parë.

Skrimtari i madh Ismail Kadare, në një intervistë ekskluzive për “Studio e hapur” në News 24, tregoi se kishte shijuar verën e kaluar në

Në Muzeun Arkeologjik të qytetit të Durresit është organizuar nga Instituti italian i Kulturës, koncerti “Duo” me Eliza Lovele dhe Robert

Si pothuajse gjithçka që ka të bëjë me Hillary Clintonin, edhe libri i saj i titulluar “What Happened”, “Çfarë ndodhi”, ka ngjallur reagi

Me 22 shtator, në skenën e Pallatit të Kongreseve në Tiranë do të luhet opera “Peshkatarët e Perlave” të kompozitorit Georges Bizet.

Është shuar këtë të shtunë në moshën 66-vjeçare ikona e kinematografisë shqiptare, aktorja e madhe Hajrie Rondo.

Në qytetin e Durrësit, mbrëmjen e së hënës, u organizua një koncert festiv ku morën pjesë disa grupe folklorike nga Rumania, Bullgaria dh