Çelet ekspozita e artistëve të vegjël në Galerinë e Arteve në Durrës (VIDEO+FOTO)

28/02/2019 - 12:51

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore të realizuara nga fëmijët  e moshës 3 deri në 5 vjeç.

Në ekspozitën që u organizua nga platforma “Eduaktiv” në kuadër të projektit “Liberi” (mbështetur nga Lëviz Albania), morën pjesë rreth 100 prindër dhe fëmijë të ardhur nga 15 kopshte publike të Bashkisë Durrës. Secili kopsht u paraqit me disa punime, të cilat u ekspozuan në muret e Galerisë dhe tërhoqën vëmendjen e vizitorëve.

Fëmijët kishin shprehur gjithë fantazinë dhe talentin e tyre në ato piktura që përcillnin mesazhe dhe tematika nga më të ndryshme që nga ardhja e pranverës; e deri te dashuria për prindërit dhe familjen; por nuk mungonin as punimet e tjera ku vogëlushët kishin vizatuar flamurin kombëtar.

“Eduaktiv” vlerësoi me certifikatë secilin kopsht  për pjesëmarrjen në ekspozitë dhe prezantimin e punimeve artistike të vogëlushëve.

Nga ana e tyre, edhe vetë prindërit dhe edukatorët vlerësuan këtë organizim të ndërmarrë nga “Eduaktiv” ndërsa u shprehën se aktivitete të tilla kulturore dhe argëtuese duhet të organizohen më shpesh dhe të shtrihen në çdo kopësht ku fëmijët kalojnë pjesën më të madhe të ditës.

Platforma “Eduaktiv” është e zhvilluar nën kujdesin maksimal të komunitetit, duke ndërtuar profilet e institucioneve arsimore në bazë të informacioneve publike, të kudo ndodhura në mënyrë që ky informacion të merret më thjesht, të krahasohet, të vlerësohet nga komuniteti e më pas çdokush të dijë të bëjë zgjedhjen e duhur.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.

Joel Schumacher, regjisori i dy filmave “Batman” dhe i filmit “Gjenerata e Humbur”, vdiq sot nga kanceri në moshën 80-vjeçare.

Një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë, spanjolli Carlos Ruiz Zafon ndërroi jetë pas një beteje dy vjeçare me kancerin.

Skulptori i njohur durrsak Idriz Balani ka realizuar një tjetër skulpturë në Kosovë. Një ditë më parë, në fshatin Irzniq të Deçanit, Koso

Në çdo kohë, pavarësisht formatit të printuar apo online, është dëshmuar që libri mbetet miku ynë më i mirë.