"Delegacioni" shfaqet në Durrës, mbrëmje homazh për Xhevdet Ferrin dhe Artan Minarollin (VIDEO)

14/02/2020 - 14:09

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u shfaq filmi premierë “Delegacioni”, fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare.

Xhevdet Ferri, aktori durrsak që humbi jetën pak javë më parë, ka ardhur në vendlindje me rolin e fundit në filmin e tij të shfaqur. Edhe regjisori Artan Minarolli u largua nga kjo jetë shumë herët duke lënë pas veprat me të cilat flasin.

Zhulien Varfaj, kreu në detyrë i bashkisë së Durrësit, tha se artistët kanë fatin e madh që edhe kur largohen të jenë sërish mes njerëzve me veprën që lënë.

“Me këtë shfaqje Xhoda sonte i erdhi Durrësit e po ashtu edhe kineasti Artan Minarolli. Të dy tashmë i takojnë qiellit, por filmat e tyre i takojnë publikut”.

Europë House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizuan shfaqjen e filmit “DELEGACIONI” në pallatin e kulturës “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ndërsa hyrja ishte e lirë për të gjithë publikun.

Filmi “Delegacioni” me regji të Bujar Alimanit dhe skenar të të ndjerit Artan Minarolli, ka arritur të fitojë çmimin e madh “Grand Prix” në Varshavë dhe vlerësimin si “Filmi më i mirë i gjatë” në Festivalin e Triestes.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit