Dervishi sjell në skenë një valixhe me para

28/05/2012 - 00:00

Regjizorja e njohur durrsake, Driada Dervishi, hapi këtë fundjavë sezonin turistik në Vlorë me komedinë “Ah paratë, paratë”. Komedia e njohur e britanikut Ray Cooney u ngjit në skenën e teatrit “Petro Marko” nën interpretimin e emrave të njohur të skenës si Artan Imami, Olta Gixhari, Artan Mamaj etj. “Funny money”, titulli në origjinal i kësaj pjese, është një farsë e shkruar në vitin 1994. Për 30 vjet me rradhë komediografi i shquar shkroi komedi duke u kthyer në mjeshtër të teknikës së saj.

Protagonistë të kësaj pjese janë një çift që aksidentalisht ngatërrojnë valixhen, ndërsa po udhëtonin në autobus. Valixhja e famshme që gjejnë kishte plot 1 milion euro dhe çiftit duhet se i troket fati në derë. Ndërsa nisin të thurin plane për të udhëtuar drejt Barcelonës me valixhen me para shumë trokitje të paparashikuara,miq të ftuar e të paftuar i bien derës, duke e shtyrë përherë e më shumë orën e nisjes. Sa më shumë gënjeshtrat zmadhohen aq më e komplikuar bëhet dhe situata për të gjithë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!