Ditët ndërkombëtare të muajit gusht

Postuar: 06/08/2013 - 18:18

Në foto: veprimtari në Ditën Ndërkombëtare të mëngjarashëve

DURRËS, 6 gusht 2013 – Muaji gusht është i varfër me ditë ndërkombëtare dhe botërore, ndërkohë që ka dhe një festë paksa të veçantë sikurse është Dita ndërkombëtare e mëngjarashëve, që për herë të parë u festua më 13 gusht 1976. Të tjerat janë miratuar me rezoluta të posaçme të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.9 gusht – Dita ndërkombëtare e popujve indigjenë të botës (International Day of the World's Indigenous People)

12 gusht – Dita ndërkombëtare e rinisë (International Youth Day)

13 gusht – Dita ndërkombëtare e mëngjarashëve (International Lefthanders Day)

19 gusht – Dita botërore e ndihmave humanitare (World Humanitarian Day)

23 gusht – Dita ndërkombëtare e përkujtimit të viktimave të tregtisë së skllevërve dhe e zhdukjes së saj (International Day for the Remembrance of the Slave Trade and its Abolition).

29 gusht – Dita ndërkombëtare kundër provave bërthamore (International Day against Nuclear Tests)

30 gusht – Dita ndërkombëtare e viktimave të zhdukjeve të dhunshme (International Day of the Victims of Enforced Disappearances)

 

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 
 
 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale.

   Violinisti durrsak Olen Çezari, i cili me talentin e tij ka mahnitur edhe të huajt, ka interpretuar me violinë në një vend të pazakont

Valltarja Liljana Cingu, partnerja e përhershme e Rexhep Çelikut në performancat e tyre në skenë ka treguar pengun më të madh të mjeshtri

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, zbatoi projektin për mbulimin e mozaikut të Bazilikës së Shën Mëhillit në Arapaj, të qyte

E paarritshme në skenë, gjithmonë e respektuar dhe modeste, ikona e humorit shqiptar, Zyliha Miloti e cila ka festuar 72-vjetorin e lindj

Është ndarë sot nga jeta, “Mjeshtri i Madh” Rexhep Çeliku, solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore.

   Teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit ka festuar ditëlindjen e tij të 65-të, në një takim jubile midis brezash.

2017 që u mbyll, shënoi një epokë të re për teatrin e Durrësit, i cili lavdinë e tij e ka në skenë, teksa salla për çdo shfaqje është plo

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është nderuar me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar, siç është "Nonino 2018" në Itali.

   Aktori i teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, Gjergj Doçi ka përcjellë mjaft emocione mes emigrantëve shqiptarë në qytetin Glasgow