Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Dita botërore e autizmit, nxënësit e klasës së parë në Durrës vizitojnë “Qendra Colors”

02/04/2021 - 17:02

2 prilli njihet si "Dita botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin" dhe sot më shumë se kurrë, e gjithë shoqëria duhet të kthejë sytë dhe vëmendjen tek njerëzit me nevoja të veçanta dhe, mbi të gjitha, t'i kuptojnë për të qenë sa më afër.

Në kuadër të kësaj dite, nxënësit e klasës së parë të shkollës "Mihal Ekonomi" Durrës, sëbashku me mësuesen e tyre kujdestare, Romina Kasembi dhe drejtoreshën e shkollës, znj. Pranvera Shehi, në bashkëpunim me znj.Adisa Teliti, drejtoreshë e "Qendra Colors", vizituan dhe kaluan disa orë me bashkëmoshatarët e tyre në "Qendra Colors".

Qendra trajton problemet e zhvillimit dhe ofron terapi dhe mbështetje psikologjike për fëmijët me probleme të zhvillimit. Nxënësit e klasës së parë, me ndihmën e mësueses dhe prindërve të tyre, kishin përgatitur disa dhurata për bashkëmoshatarët e kësaj qendre.

Ata kryen edhe aktivitete të tjera, si leximi i librave, recitimi dhe luajtja e lojrave të ndryshme në grup. Sakaq, fëmijët u argëtuan sëbashku edhe duke kënduar dhe luajtur me violinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të gjithë besimtarët myslimanë në mbarë botën ka nisur sot muaji i shenjtë i Ramazanit, me rrënjë të lashta dhe rituale shumë të veça

Këtë të martë janë ndarë çmimet për emrat fitues të kategorisë së pikturës, pjesëmarrës në Festivalin Rinor "Epidamnus" në Durrës.

Ditën e sotme në qytetin bregdetar të Durrësit u bë inagurimi i MuZEH Lab, muzeut më të ri në qytet.

Artisti Arben Kristani ka çelur mbrëmjen e kaluar ekspozitën e tij personale në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia” të Durrësit.

Migena Xhaferraj është vetëm një nga artistet e reja premtuese, që mori pjesë në edicionin e 12-të të Maratonës Rinore në Durrës.