Dita Ndërkombëtare e Monumenteve, të enjten vizitohen falas të gjitha monumentet e Durrësit

17/04/2019 - 20:04

18 prilli është Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve. Për vetë rëndësinë historike që mbart Durrësi me trashëgiminë e pasur arkeologjike, ashtu si çdo vit tjetër, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare ka organizuar disa aktivitete në kuadër të kësaj date.

Kjo drejtori do ta celebrojë këtë vit me një aktivitet kulturor, dhe pikërisht me Ekspozitën: “Shprehem me Mozaik”, e cila vjen si një bashkëpunim i DRKK Durrës me DAR Durrës dhe Bashkinë e qytetit.

Aktiviteti zhvillohet në orën 17.00 në Amfiteatër. Gjithashtu një tjetër ekspozitë “Epidemn” do të hapet të enjten në Muzeun Arkeologjik, në orën 19.30.

Në kuadër të 18 prillit, Monumentet e Durrësit dhe Muzeu Arkeologjik mund të vizitohet pa biletë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Amfiteatrin e Durrësit është zhvilluar koncerti Albania Guitar Festival, duke sjellë një mbrëmje të mrekullueshme për të pranishmit. 

Skulptori i njohur durrsak Qazim Kërtusha vjen me një vepër të re: portret tribut, në 10-vjetorin e vdekjes, kushtuar idhullit dhe drejto

Në një nga mjediset e muzeut arkeologjik u çel ekspozita kushtuar figurës dhe ndihmesës së Agim Kavajës në trashëgiminë arkeologjike të D

Më 15 dhe 16 gusht 2019 do të jenë dy mbremje speciale të Festivalit të Kitarës (Albania Guitar Festival), ku të ftuar do të jenë virtuoz

Është çelur në Durrës Panairi Ndërkombëtar i Librit Shqip “DurrësScript”, i cili zhvillohet për të katërtin vit radhazi në shëtitoren bre

Në ambientet e Amfiteatrit Antik, mbrëmjen e 7 gushtit ka ulur siparin festivali i netëve klasike në Durrës.

Pasditen e sotme në orën 18:30 çelet Panairi i Librit te Sfinksi në qytetin e Durrësit, i cili do të qëndrojë i hapur nga data 8 deri më