Durrës, poetesha Pranvera Belba vjen me vëllimin "Lule akulli" (VIDEO)

Postuar: 20/04/2017 - 20:22

Në klubin e kulturës dhe artit “Sigal“ të Durrësit është promovuar libri i parë “Lule akulli” i poeteshës Pranvera Belba. Belba është larguar në emigracion rreth vitit 1994 në Itali dhe Gjermani, duke marrë me vete në kujtesë mbresat e rinisë së saj në brigjet e kaltra të Adriatikut dhe qytetit te lashtë të Durrësit.

Libri është një vëllim poetik, me poezi gjithsecila më mbresëlënese se tjetra, ku shquhen poezitë e dashurisë, të shkruara plot pasion dhe ndjenjë. Një endje poetike plot shije, por që ka thyer tabutë e atij brezi të mesëm tani të vajzave të dikurshme.  

Në poezi, ajo ka qenë novatore. Dhe kërkuese mjetesh për të shprehur ndjenjat e brezit te saj, të cilat duke u nisur nga poezitë e sjella në këtë liber mund të cilësohen “ Brezi i Humbur” . Shumë poezi ne ketë liber janë të hershme, por ka edhe shumë të tjera bashkëkohore, krijime spontane.  

Në takim kanë përshëndetur shumë krijues të qytetit të Durrësit. Kritika letrare i ka cilësuar poezitë e “Lule akulli” si tepër të ndjeshme dhe të ngrohta. Me një vargëzim të lirshëm dhe të natyrshëm. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmjen e së shtunës, artdashësit durrsakë patën mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Alek

Nderi i Kombit Mirush Kabashi është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak, gjatë premierës së Koncertit recital “Ah, moj Demok

Në kuadër të “Javës së librit” në universitetin “Aleksandër Moisiu” më datë 20 prill 2017, u organizua përurimi i studimit mono

Panairi i librit është hapur në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës për të qënë më afër të rinjve, studentëve.

Në 22 prill, qytetarët durrsakë e më gjerë kanë mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Aleksa

Koncerti recital “Ah, moj Demokraci” nga aktori Mirush Kabashi (Nderi i Kombit), vjen sot në mbrëmje për publikun durrsak, në teatrin “Al

Java e librit në Universitetin "Aleksander Moisiu" është hapur me promovimin e librit me titull "Astronomia Detare" e autorit Prof. As.

“Hije dhe siluete”, ky është titulli i ekspozitës me autore Sara Taganin.

Shfaqja teatrale e shkrimtarit dhe karikaturistit Bujar Kapexhiu është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak.  

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se, në kuadër të Ditës Ndёrkombёtare të Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeolo