Durrës, promovohet libri i poetes Edona Paloka (VIDEO)

04/05/2017 - 21:52

Shkrimtarja Edona Paloka ka promovuar në ambientet e universitetit “Aleksandër Moisiu” vëllimin poetik “Lulëkuqe dhe Margarita”.

Në promovimin e vëllimit poetik të parë të poetes, korrektores, redaktores, studiuese-analiste letrare dhe aktores kanë marrë pjesë pedagogë e studentë të shumtë. Midis të ftuarve edhe prof. dr. Klara Kodra.

Poezitë dhe poemat e përmbledhura si një buqetë në libër janë shkruar gjatë tre viteve që poetja e re ka qënë studente në universitet dhe kanë një larmi tematikash të ndryshme.

Në rrethin letrar, poetja e re është shfaqur me shpirt të ndjeshëm poetik dhe me një ardhme të ndritur në lëmin e të shkruarit. 

Ndjekim materialin:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë këtë mbrëmje një nga kompozitorët më të njohur shqiptarë të të gjitha kohërave.

“Dritë për nesër” quhet koncerti homazh i organizuar nga Bashkia Tiranë në sheshin përpara Universitetit të Arteve në nder të viktimave t

Dy instrumentistë shqiptarë mbrëmjen e kaluar ishin protagonistë të një koncerti të organizuar në Sanntiago de Compostela (Spanjë).

Si çdo vit do të zhvillohet Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ku do të marrin pjesë këngëtarë të ndryshëm shqiptarë dhe f

Mjeshtri dhe bilbili i këngës durrsake, Qemal Kërtusha feston sot 89-vjetorin e lindjes së tij.

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shqua

· Librat e saj, që janë botuar në Itali nga shtëpia prestigjioze “Bonfirraro Editore”, janë bërë pjesë e kurrikulës universitare ital

Çmimi "Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri" këtë vit i është akorduar artistit nga Durrësi Helidon Xhixha.

Filmi shqiptar rinis udhëtimin për t'u përhapur në ekranet e huaja edhe në kohë pandemie.

Grupi i valleve në Qendrën Kulturore Durrës ka triumfuar në Festivalin e 18-të Folklorik Ndërkombëtar të Kërcimit "Ylberi i Prishtinës".