Durrës, promovohet libri i poetes Edona Paloka (VIDEO)

04/05/2017 - 21:52

Shkrimtarja Edona Paloka ka promovuar në ambientet e universitetit “Aleksandër Moisiu” vëllimin poetik “Lulëkuqe dhe Margarita”.

Në promovimin e vëllimit poetik të parë të poetes, korrektores, redaktores, studiuese-analiste letrare dhe aktores kanë marrë pjesë pedagogë e studentë të shumtë. Midis të ftuarve edhe prof. dr. Klara Kodra.

Poezitë dhe poemat e përmbledhura si një buqetë në libër janë shkruar gjatë tre viteve që poetja e re ka qënë studente në universitet dhe kanë një larmi tematikash të ndryshme.

Në rrethin letrar, poetja e re është shfaqur me shpirt të ndjeshëm poetik dhe me një ardhme të ndritur në lëmin e të shkruarit. 

Ndjekim materialin:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shqua

· Librat e saj, që janë botuar në Itali nga shtëpia prestigjioze “Bonfirraro Editore”, janë bërë pjesë e kurrikulës universitare ital

Çmimi "Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri" këtë vit i është akorduar artistit nga Durrësi Helidon Xhixha.

Filmi shqiptar rinis udhëtimin për t'u përhapur në ekranet e huaja edhe në kohë pandemie.

Grupi i valleve në Qendrën Kulturore Durrës ka triumfuar në Festivalin e 18-të Folklorik Ndërkombëtar të Kërcimit "Ylberi i Prishtinës".

Pas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë se për shkak të pandemisë, Panairi i Librit për këtë vit nuk do të zhvillohet, ka reaguar edhe

Quhet “Dritë ne rilindjen e Venecias”, ekspozita personale me 7 vepra e skulptorit Helidon Xhixhës, i lindur në Durrës në një familje art

  • Në shtatë qytete dhe komuna të rajonit Nojenkirhen (Neunkirchen) jetojnë 131 000 njerëz, 64 500 burra dhe 66 500 gra.

Studiuesja dhe shkrimtarja austriake Ruth Klueger, e njohur më shumë për një liber feminist në kohën e saj në kampet naziste, vdiq në Kal