Durrës, "babai" i arkeologjisë Vangjel Toçi, i gdhendur nga Qazim Kërtusha

14/08/2019 - 22:21

Foto: Luan Jaupi, 13 gusht 2019

Skulptori i njohur durrsak Qazim Kërtusha vjen me një vepër të re: portret tribut, në 10-vjetorin e vdekjes, kushtuar idhullit dhe drejtorit të tij, “babait” të arkeologjisë dhe muzeologjisë në Durrës Vangjel Toçi (1920-1999).

Këtë vepër Kërtusha i ka dhuruar muzeut arkeologjik. Qazimi ka punuar në muze si restaurues nën drejtimin e Toçit.

Ka një fakt kureshtar: pas “reformës”së Institutit të Arkeologjisë në vitet 2006-2014, Kërtusha mbeti 8 vjet pa punë, për arsyen e thjeshtë se, sikur thotë skulptori, ishte “vangjelist” (ithtar i Vangjel Toçit).

Zilia e njerëzve të vegjël ndaj figurës së madhe të arkeologut dhe muzeologut vazhdon dhe pas vdekjes. Qazim Kërtusha e ka trajtuar figurën e Toçit me flokë të shpupuritur dhe anash ka skalitur një listë emrash ilirë, që e kanë shndërruar arkeologun dhe si një “nun” i mbi një milion shqiptarëve në të gjitha trojet etnike.

Qazimi më tha se veprën do ta derdhë në bronz me paratë e veta të pensionit modest dhe dëshiron ta vendosë afër amfiteatrit.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67

Ka kaluar pak kohë nga Festivali i RTSH-së, megjithatë polemikat vazhdojnë ende.