Durrës, ekspozitë kushtuar Agim Kavajës dhe ndihmesës së dhënë në trashëgiminë arkeologjike

14/08/2019 - 22:12

Në një nga mjediset e muzeut arkeologjik u çel ekspozita kushtuar figurës dhe ndihmesës së Agim Kavajës në trashëgiminë arkeologjike të Durrësit, si dhe aspekteve të tjera, si fotograf, piktor, përkthyes.  

Ekspozita do të qëndrojë e hapur edhe në javët në vazhdim. Ekspozita e vogël është e konceptuar në tri ndarje: veprat në pikturë, puna në Muze, skica nga zbulimet, projekt-ideja në Vangjel Toçit për parkun arkeologjik 

Në këtë veprimtari ishin të pranishëm familjarë të Agim Kavajës, ish-kolegë arkeologë, miq. 

Për jetën dhe veprimtarinë e tij folën i biri Andi Kavaja, shkrimtari dhe miku i ngushtë Shpend Topollaj, arkeologu i Prof. Dr. Fatos Tartari, skulptori Idriz Balani, piktori Nelo Lukaçi.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.