Durrës, ekspozitë me piktura kushtuar femrës (VIDEO)

10/03/2019 - 13:34

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90, pjesë e fondit të galerisë.

Ekspozita ka në qendër figuren femërore. Figura e nënës, figura e motrës, e vajzës, e femrës në përgjithësi konsiderohet si e shenjtë, sepse simbolizon vazhdimësinë së jetës.

Figura e gruas, me kurajon dhe sakrificat e saj, është ndër subjektet më të trajtuara në çdo fushë të artit, në rolet e saj në shoqëri dhe me domethëniet e saj simbolike.

Sot, shoqëria jonë ka nevojë të përballet me kurajo përballë figurës së femrës, që mbart në vetvete kaq shumë vlera e sakrifica. Te këto punime spikat një grua sa e brishtë e aq luftarake, që është mëse e justifikuar për periudhen e para viteve '90.

Kjo ekspozitë nuk risjell vetëm kontributin artistik të artistëve durrsakë ndër vite, por edhe një mundësi reflektimi për gjendjen e gruas në botë e sidomos në vendin tonë.  Ekspozita do të qëndrojë e hapur gjate gjithë muajit mars.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan

Në datat 25 dhe 26 shkurt janë organizuar gjysmëfinalet e "Maratonës Rinore," edicioni i 10-të ku marrin pjesë 16 shkolla publike dhe jo