Durrës, ekspozitë me piktura kushtuar femrës (VIDEO)

10/03/2019 - 13:34

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90, pjesë e fondit të galerisë.

Ekspozita ka në qendër figuren femërore. Figura e nënës, figura e motrës, e vajzës, e femrës në përgjithësi konsiderohet si e shenjtë, sepse simbolizon vazhdimësinë së jetës.

Figura e gruas, me kurajon dhe sakrificat e saj, është ndër subjektet më të trajtuara në çdo fushë të artit, në rolet e saj në shoqëri dhe me domethëniet e saj simbolike.

Sot, shoqëria jonë ka nevojë të përballet me kurajo përballë figurës së femrës, që mbart në vetvete kaq shumë vlera e sakrifica. Te këto punime spikat një grua sa e brishtë e aq luftarake, që është mëse e justifikuar për periudhen e para viteve '90.

Kjo ekspozitë nuk risjell vetëm kontributin artistik të artistëve durrsakë ndër vite, por edhe një mundësi reflektimi për gjendjen e gruas në botë e sidomos në vendin tonë.  Ekspozita do të qëndrojë e hapur gjate gjithë muajit mars.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67

Ka kaluar pak kohë nga Festivali i RTSH-së, megjithatë polemikat vazhdojnë ende.

Ashtu si vitin e kaluar, edhe këtë vit ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të zhvillohet pa një prezantues/e.