Durrës, Enton Bido boton romanin “Prijësi i Palavdishëm” (VIDEO)

Postuar: 03/03/2018 - 19:56

Nën kujdesin e Prefektit të Durrësit Roland Nasto është zhvilluar debati promovues i romanit të Enton Bidos “Prijësi i Palavdishëm”, i bazuar mbi ngjarje historike që sipas autorit, e provokon lexuesin gjatë leximit të romanit. Ai është shprehur lidhur me këtë botim se ai ka dashur që për lexuesit e tij të kudondodhur, të sjellë diçka të re, një normativë të re në funksion të kërkesave të reja letrare të mijëvjeçarit të ri.

Rruga letrare e autorit është e gjatë me rreth 17 vepra letrare të shkruara dhe të përkthyera. Sipas kritikës letrare, në secilën nga zhanret e lëvruara prej tij, Bido ka spikatur me vargun tepër konçiz të poezisë, gjetjen interesante të personazheve në prozën e shkurtër, gjykimin dhe analizën e saktë në kritikë letrare dhe përballimin e vështirësive të përkthimeve të suksesshme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për realizimin e memorialit  në kujtim të viktimave të anijeve austrohungareze kanë punuar për dy vjet dy mjeshtra të skulpturës shqiptar

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.