Durrës, Ismail Dizdari sjell në shqip veprën e Alija Izetbegoviç (VIDEO)

17/03/2018 - 16:11

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", përkthyer nga gjuha boshnjake nga Ismail Dizdari.

Sipas Dizdarit, ky përkthim do t'i shërbejë popullit shqiptar, për tu njohur me vlerat dhe kulturën e Bosnje-Hercegovinës.

Ai shprehet se ajo çfarë e ka tërhequr për të sjellë përkthimin e kësaj vepre, ishte specifika e librit, e cila mbledh filozofi, letërsi, art, kulturë, etikë, shkencë etj, dhe gjithçka tjetër që ka jeta e sotme.

Ky libër I drejtohet njeriut, mirëqënies së tij dhe në mënyrë të veçantë, lirisë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori dhe aktori i njohur italian Michele Placido në një intervistë ekskluzive për Fax News foli për çështjen e Teatrit Kombëtar, duk

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Ilias Kadesha, do të performojë sot në mbrëmje në Tiranë, për publikun kryeqytetas.

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle. 

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi.

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards, abc NEWS ka lajmëruar se kush do jenë yjet që do prezantojnë eventin e madh muzikor.