Durrës, nis nesër festivali i 14-të i kërcimit modern dhe kontemporan

02/10/2019 - 15:59

Edicioni i 14-të i Festivalit ndërkombëtar të dancit modern dhe kontemporan do të nisë nesër në mbrëmje, sipas traditës, në teatrin "Aleksandër Moisiu" të Durrësit.

Drejtori artistik i Festivalit, Gjergj Prevazi tha se tashmë përveç qytetit ku nisi ky Festival në vitin 2006, shfaqjet e tij kanë një hartë shumë më të madhe edhe në qytete të tjerë të vendit dhe Kosovës.

Sipas Prevazit gjatë këtij edicioni do të ketë 13 shfaqje në skenat e qyteteve të Durrësit, Tiranës, Korçës, Shkodrës, si dhe në teatrin "Dodona" të Prishtinës.

"Festivali nis nesër në Durrës me shfaqjen "I always have a handkerchief in my pocket" nga trupa e kompanisë së Dancit shqiptar, dhe do të përfundojë më 19 nëntor me shfaqjen "Unknown".

Përveç trupave nga vendi ynë në edicionin e 14-të të Festivalit do të performojnë edhe ansamble të dancit modern dhe kontemporan nga Italia, Hungaria, Austria dhe Franca.

Skena shqiptare është pasuruar vitet e fundit me zhanrin e ri të Dance Theatër dhe artistët tanë po fitojnë një përvojë gjithnjë e më të madhe në këtë drejtim"- tha Gjergj Prevazi.

Festivali i dancit që organizohet nga shoqata "Bukuroshja e Durrësit" ka nisur në vitin 2006 dhe në skenat e teatrove të ndryshme janë përballur artistikisht trupa dhe kompani të teatrit alternativ nga Kosova, Maqedonia, Suedia, SHBA, Franca, Hollanda, Turqia, Italia, Kanadaja, Kroacia, Shqipëria, Izraeli, Hungaria, Sllovenia, Zvicra, Austria, etj..

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!