Durrës, organizohet koncert me muzikë tradicionale Bretone

19/09/2019 - 12:37

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Përmes një postimi në Facebook, Bashkia Durrës njofton se koncerti do të mbahet në orën 19:30 në Amfiteatrin e qytetit.

Për të gjithë ata që duan të marrin pjesë në këtë aktivitet, bëhet me dije se hyrja është falas.

"20 Shtator ora 19:30

Koncert me Muzikë Tradicionale Bretone 

Me pjesmarrjen e grupit polifonik “Shëndellia” të Mallakastrës.

Amfiteatri Romak i Durrësit 

Hyrja e lirë", shkruhet në njoftim.

Me rastin e edicionit të 13-ë të Festivalit Ndërkombëtar "Takimet muzikore të të dy Botëve", grupi francez Barba Loutig do të sjellë këngët polifonike franceze.

Me katër zëra këngëtarët bëjnë të rezonojnë meloditë e sjella nga udhëtimet (Galice, Hungari, Shqipëri,…) të cilat i asimilojnë në gjuhën e tyre dhe përmes vjershave popullore bretone apo teksteve të krijuara nga ato.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!