Durrës, pajandohen disa mure të Amfiteatrit (FOTO)

31/08/2019 - 22:13

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare (DRKK) Durrës njofton se gjatë muajit gusht 2019 u realizua në Amfiteatrin e Durrësit projekti i pajantimit të disa mureve, që ndodhen pranë zonave, ku kanë filluar gërmime arkeologjike.

Ky projekt, që synonte mbrojtjen e këtyre mureve gjatë procesit të gërmimit, i propozuar nga Instituti i Monumenteve të Kulturës (IMK) dhe miratuar nga Këshilli Kombëtar i Restaurimeve (KKR), ka qenë një nga angazhimet prioritare të DRKK Durrës, gjatë këtij muaji.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nob

Ylli i Pop-it Billie Eilish triumfoi në Grammy's 2020, duke fituar pesë çmime, duke përfshirë artistin më të mirë dhe këngën e vitit.

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit është organizuar kampionati i 10-të i ping-pongut për shkollat 9-vjeçare të rrethit.

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.