Durrës, përurohet studio galeria e artistit Edi Shuka (VIDEO)

12/07/2018 - 18:37

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Për çeljen e saj, autori ka punuar 4 vite rradhazi duke ekspozuar rreth 500 tabllo ne vaj si dhe foto 100-vjeçare me vlera historike për qytetin.

Objektet në studio janë ndërthurur me punime druri dhe objekte muzeale me vlera të rralla.

Shuka thotë se ka punuar rreth 1500 tabllo, por ato do të ekspozohen në vijimësi.  Studio ështe vizituar dhe vlerësuar për ekspozimin që u ka bërë vlerave durrsake, nga figura të shquara të artit dhe kulturës në Durrës.

Madje për Shukën u tha se ai ka qënë i talentuar edhe si aktor.

Enver Plaku, regjisor i njohur dhe Artist i Merituar, dhe Haxhi Rama regjisor e “Mjeshtër i madh” kanë folur për pasionin që karakterizon Shukën.

Studio galeria “Dyrrah” do të pasurohet me objekte të reja në ditët e ardhshme, pasi Edi Shuka është artist i surprizave të shpeshta artistike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori dhe aktori i njohur italian Michele Placido në një intervistë ekskluzive për Fax News foli për çështjen e Teatrit Kombëtar, duk

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Ilias Kadesha, do të performojë sot në mbrëmje në Tiranë, për publikun kryeqytetas.

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle. 

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi.

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards, abc NEWS ka lajmëruar se kush do jenë yjet që do prezantojnë eventin e madh muzikor.