Durrës, shkrimtari dhe gazetari Bashkim Hoxha, promovon romanin "Kronikat e mjegullës" (VIDEO)

15/02/2019 - 13:11

Shkrimtari dhe gazetari durrsak, Bashkim Hoxha, zgjodhi ditën e dashurisë dhe qytetin e tij të lindjes për të paraqitur para dashamirësve të letërsisë romanin e tij më të fundit "Kronikat e mjegullës", që u botua pak ditë më parë, në 65-vjetorin e lindjes së autorit.

Me një rrëfim të zhdërvjellët dhe shpesh ironik, romani zbret në vitet '30 të shekullit XX duke sjellë një histori shqiptare me dritëhijet e saj që depërton në psikologjinë e shoqërisë sonë, e siç thotë autori, riciklon veten. 

Përmes historive njerëzore që trajton, romani kapërcen kohët dhe kthehet në një ftesë të hapur për të rishkruar historinë e shpërndarë mjegullën që e rrethon atë.

Është një metaforë që tregon të vërtetat dhe të pavertetat e historisë sonë. Historinë e trukuar e të retushuar. Libri është një ftesë për të riparë historinë tonë me realizëm dhe për t’i thënë të vërtetat drejt e në sy.

Edhe pse jo qëllim në vetvete i autorit, romani sjell dhe një disbalancë gjinore të kohës. Realitetet e mesazhet shtrihen në kohë, duke i kapërcyer vitet '30 në të cilat vendosen ngjarjet.

Është rastësore dhe ka ardhur si pasojë e vështrimit realist të vetë shoqërisë shqiptare në shekullin XX e cila në rreshtin e parë ka pasur gjithnjë burrat.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë