Durrës, takim përkujtimor kushtuar poetit dhe dramaturgut Avni Mulaj

10/09/2019 - 18:47

Ditën e enjte, më datë 12 shtator, miq artistë, shkrimtarë e poetë do të mblidhen për të kujtuar mikun e tyre, poetin dhe dramaturgun Avni Mulaj.

Aktiviteti përkujtimor do të zhvillohet në orën 11.00, në odeonin “Nikolin Xhoja”.

“Edhe pse lindi në Tropojë e u shkollua në Shkodër e Tiranë, lulen e rinisë ia fali Durrësit, qyteti ku ai jetoi dhe zhvilloi veprimtarinë e tij artistike derisa emigroi në USA. Autor i 12 vëllimeve me poezi dhe dy dramave të cilat u vunë në skenën e Teatrit “A. Moisiu”, për t’u bërë të paharruara: “Gërsheti i luftrave” dhe “Përsëri Galicajt””,- njofton teatri “Aleksandër Moisiu” në një postim në Facebook.

Aktiviteti përkujtimor është organizuar nga Biblioteka Publike Durrës në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve, dega Tropojë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.