Durrës, zhvillohet faza e dytë e olimpiadës së matematikës për shkollat 9-vjeçare (FOTO+VIDEO)

06/04/2019 - 09:40

Sektori Shkencor në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës, organizon sot fazën e dytë të olimpiadës së matematikës në shkallë rrethi në ambientet e shkollës 9-vjeçare “Qemal Mici”.

Në olimpiadë marrin pjesë mbi 300 nxënës të shkollave publike dhe jo publike, nga klasa e katërt deri në të nëntën, të cilët kanë kaluar fazën e parë në institucionin që ndjekin mësimin.

Në një postim në Facebook, QKF Durrës njofton se këtë vit, finalja e Olimpiadës Ballkanike do të zhvillohet në qytetin e Klinës në Kosovë.

Nxënësit skualifikues të klasës së shtatë, tetë dhe nëntë për në finale, do të konkurojnë për çmimin fitues në datat 17-18-19-20 maj. Olimpiada e matematikës Durrës këtë vit mbush plot 20 vite.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, N

“Muzika dhe Vena” është tema e edicionit të 9-të të Bienales “Netët e muzikës klasike”, që do të zhvillohet në Durrës nga 1-9 gusht.