“Për Durrësin tim”, ekspozitë nga intelektuali Qemal Vrioni (VIDEO)

14/06/2019 - 15:27

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit. Në rrugëtimin e jetës së tij artistike, ai ka sjellë vlerat për këtë qytet, qoftë si mësues letërsie, ashtu dhe nëpërmjet pikturave mbresëlënëse dhe shkrimeve letrare dhe historike. Shumë kolegë të piktorit, si dhe personalitete të jetës kulturore dhe ekonomike të qytetit të Durrësit, kanë vlerësuar ndër vite nivelin e pikturave të realizuara, si dhe finesën artistike të Vrionit për të fiksuar në telajo detaje mbresëlënëse nga qyteti i Durrësit.

Rreth veprimtarisë së tij ai bën me dije se piktura është ndër pasionet e bukura të jetës dhe se deri më tani ka realizuar mbi 200 vepra. Vrioni, krahas pikturave të bukura që ka realizuar, ka botuar edhe libra si monografinë mbi jetën dhe veprimtarinë atdhetare të klerikut mysliman, Refik Ajazi.

Një ndër ekspozitat personale, të dytën që ka hapur në Durrës, piktori Qemal Vrioni e kishte titulluar “Për Durrësin tim”. Ai do të vijojë të shkruajë dhe të pikturojë edhe në të ardhmen detaje të bukura nga historia dhe peizazhet e këtij qyteti,në shërbim të të cilit ai ka vënë ndër vite talentin dhe kulturën e tij. Si gjithnjë për “Durrësin e tij”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë