“Për Durrësin tim”, ekspozitë nga intelektuali Qemal Vrioni (VIDEO)

14/06/2019 - 15:27

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit. Në rrugëtimin e jetës së tij artistike, ai ka sjellë vlerat për këtë qytet, qoftë si mësues letërsie, ashtu dhe nëpërmjet pikturave mbresëlënëse dhe shkrimeve letrare dhe historike. Shumë kolegë të piktorit, si dhe personalitete të jetës kulturore dhe ekonomike të qytetit të Durrësit, kanë vlerësuar ndër vite nivelin e pikturave të realizuara, si dhe finesën artistike të Vrionit për të fiksuar në telajo detaje mbresëlënëse nga qyteti i Durrësit.

Rreth veprimtarisë së tij ai bën me dije se piktura është ndër pasionet e bukura të jetës dhe se deri më tani ka realizuar mbi 200 vepra. Vrioni, krahas pikturave të bukura që ka realizuar, ka botuar edhe libra si monografinë mbi jetën dhe veprimtarinë atdhetare të klerikut mysliman, Refik Ajazi.

Një ndër ekspozitat personale, të dytën që ka hapur në Durrës, piktori Qemal Vrioni e kishte titulluar “Për Durrësin tim”. Ai do të vijojë të shkruajë dhe të pikturojë edhe në të ardhmen detaje të bukura nga historia dhe peizazhet e këtij qyteti,në shërbim të të cilit ai ka vënë ndër vite talentin dhe kulturën e tij. Si gjithnjë për “Durrësin e tij”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,