Dy nxënës të talentuar durrsakë, protagonistë të një aktiviteti kulturor (VIDEO)

Postuar: 12/10/2017 - 19:32

   Në odeonin “Nikolin Xhoja” të pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu” është zhvilluar pasditen e djeshme, nje aktivitet artistiko-kulturor nga dy nxënës durrsakë. Artistët e vegjël Reimond Alushi dhe Eni Duka, të dy nxënës te klasës së nëntë, ishin protagonistë të këtij aktiviteti.

Aktiviteti u konceptua në dy pjesë për artdashësit që ndoqën mbrëmjen kulturore.

Fillimisht u dha një koncert recital në piano, ndërsa në pjesën e dytë ata mundën të shijonin punimet e paraqitura në një ekspozitë pikture në hollin e teatrit.

Reimond Alushi ka studiuar që në moshën 7-vjeçare në piano dhe është vleresuar me çmime të ndryshme në konkurse brenda dhe jashtë vendit.

Mjafton të përmendim çmimin e tretë në kategorinë e vet, në konkursin “Art Kosova”, të zhvilluar në Prishtinë, në qershor të këtij viti..

Mes emocionesh, ai interpretoi pjesë nga kompozitorë si Bethoven, Bach, Chopen, duke u duartrokitur nga publiku.

Eni Duka, ndonëse është nxënëse ne klasën e nëntë, ka sjellë një ekspozite me punime mbresëlënëse, ku spikat fantazia dhe individualiteti krijues.

E talentuar, si në pikturë edhe në skulpturë, ajo është një shembull për t’u ndjekur nga bashkëmoshatarët e saj.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Komedia “8 femrat” ka rezultuar një sukses i vërtetë në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

   Dua Lipa nderohet për kontributin e saj në muzikë

   Gazetari i vjetër durrsak, Thanas Mustaqi, në një postim në Facebook, ka hedhur dritë mbi një moment të trishtë të historisë së Muzeut

   Gjithmonë e më shumë po shtohen të rinjtë që ngrenë lart emrin e Shqipërisë në vendet e huaja.

Pjesë e programit të Fest Lojë, i dedikuar 70-vjetorit të QKF-së Durrës dhe 20-vjetorit të festivalit.

Komedia “8 femrat” me regji të Driada Dervishit ka mbërritur këtë fundjavë ne Durrës në shfaqjen e saj të 11-të.

 20 vjetori i festës më të madhe të fëmijëve që bëhen bashkë në Durrës, nga treva të ndryshme të Ballkanit e më gjerë, ka përkuar me 70 v

Pas një suksesi absolut në Tiranë, “8 femrat” e Driada Dervishit mbërrijnë në skenën teatrore të Durrësit.

   Aktori Mirush Kabashi ishte sot i ftuar në emisionin “Rudina”, në Tv Klan.

   Një nga konkurrentët në spektaklin “The Voice of Greece” është edhe një shqiptar, i cili ka tërhequr vëmendjen e jurisë me zërin e tij