Dy nxënës të talentuar durrsakë, protagonistë të një aktiviteti kulturor (VIDEO)

Postuar: 12/10/2017 - 19:32

   Në odeonin “Nikolin Xhoja” të pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu” është zhvilluar pasditen e djeshme, nje aktivitet artistiko-kulturor nga dy nxënës durrsakë. Artistët e vegjël Reimond Alushi dhe Eni Duka, të dy nxënës te klasës së nëntë, ishin protagonistë të këtij aktiviteti.

Aktiviteti u konceptua në dy pjesë për artdashësit që ndoqën mbrëmjen kulturore.

Fillimisht u dha një koncert recital në piano, ndërsa në pjesën e dytë ata mundën të shijonin punimet e paraqitura në një ekspozitë pikture në hollin e teatrit.

Reimond Alushi ka studiuar që në moshën 7-vjeçare në piano dhe është vleresuar me çmime të ndryshme në konkurse brenda dhe jashtë vendit.

Mjafton të përmendim çmimin e tretë në kategorinë e vet, në konkursin “Art Kosova”, të zhvilluar në Prishtinë, në qershor të këtij viti..

Mes emocionesh, ai interpretoi pjesë nga kompozitorë si Bethoven, Bach, Chopen, duke u duartrokitur nga publiku.

Eni Duka, ndonëse është nxënëse ne klasën e nëntë, ka sjellë një ekspozite me punime mbresëlënëse, ku spikat fantazia dhe individualiteti krijues.

E talentuar, si në pikturë edhe në skulpturë, ajo është një shembull për t’u ndjekur nga bashkëmoshatarët e saj.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

12 fëmijë të talentuar në fushën e pikturës kanë hapur ekspozitën e radhës në galerinë e arteve pamore Nikolet Vasia në Durrës. 

Komedia “Boeing Boeing” korr sukses në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në natën e parë të saj.

   Universiteti “Aleksandër Moisiu”, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe të Artistëve Durrës, organizuan hapjen e ekspozitës me p

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, promovoi projektin e saj “Durrësi, qyteti i mozaikëve” duke pasur partner shkollën 9-vjeç

Jo vetëm dëme në banesa e toka bujqësore por edhe në objektet arkeologjike ka shkaktuar pasoja situata e reshjeve këtë fillim dimri.

Në galerinë e arteve "Nikolet Vasia" në qytetin e Durrësit është hapur ekspozita fotografike në nder të artistit durrsak, Esat Hafizi.

Në kuadër të festave të 28 dhe 29 Nëntorit, Qendra Kulturore e Fëmijëve në Durrës në bashkëpunim me të gjitha shkollat 9-vjeçare dhe të m

   Me rastin e 70-vjetorit të lindjes së piktorit të njohur durrsak Nikolet Vasia, nxënësit e shkollës së mesme artistike “Jan Kukuzeli”

Festat e nëntorit kanë mbërritur edhe në shkollën artistike "Jan Kukuzeli".