Ekspozita e 17-vjeçares Dedej në Durrës tërheq vëmendjen e të gjithëve (VIDEO)

19/09/2019 - 13:58

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë. E titulluar "Vështrimi im", ajo ka tërhequr vëmendjen e një numri të lartë vizitorësh, midis tyre edhe turistëve të huaj. Janë 50 punime, që janë prezantuar nga Hajrija, në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit.

Piktorja e re, e cila sapo ka nisur rrugën e bukur, por njëkohësisht edhe të vështirë të artit, e cilëson këtë ekspozitë si një ngjarje të veçantë dhe mbresëlënëse, që mund të diktojë të ardhmen e saj.

Teknika të ndryshme, në varësi të tematikave, që janë pasqyrim i botës rinore, ku mbizotërojnë ngjyrat e errëta.

Hajrie Dedej është nxënëse e shkollës së mesme të përgjithshme "Naim Frashëri", por që është e apasionuar pas pikturës.

Kjo ekspozitë ishte hapi i parë drejt suksesit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!