EMRAT/ Festivali "Instrumentisti i vogël" në Durrës, përzgjidhen 102 instrumentistët që do të garojnë në fazën e dytë (VIDEO)

26/04/2020 - 17:19

Megjithë masat kufizuese në fuqi dhe ndërprerjen e procesit mësimor prej të paktën 7 javësh, Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës nuk i ka ndërprerë aktivitetet e saj artistike. Ndryshe nga vitet e tjera, përgjatë këtyre javëve izolim, gjithçka po zhvillohet përmes rrjeteve sociale.

Nisma më e fundit e ndërmarrë nga QKF Durrës është zhvillimi i edicionit të VI të festivalit “Instrumentisti i vogël”.  

Në datat 20-25 prill, instrumentistët e vegjël nga të gjitha shkollat 9-vjeçare publike dhe jopublike të qytetit të Durrësit, përjashtuar ata të shkollës artistike “Jan Kukuzeli” kishin mundësi të dërgonin videot me interpretimet e tyre në instrumenta të ndryshëm si piano, violinë, kitarë, fyell.

Sipas QKF Durrës, gjatë këtyre ditëve janë dërguar në numrin e telefonit të vënë në dispozicion nga kjo qendër 265 video nga instrumentistë të ndryshëm, nga të cilat janë përzgjedhur nga juria 102 instrumentistë, emrat e të cilëve i gjeni në tabelat e mëposhtme, të ndarë sipas kategorive përkatëse.

Ndërkohë, QKF ka nisur të publikojë në faqen në rrjete sociale videot e përzgjedhura për fazën e dytë.

Izolimi i zgjatur dhe mos frekuentimi i shkollës duhet se nuk ka zbehur përkushtimin e instrumentistëve të vegjël durrsakë ndaj muzikës dhe veglës muzikore të preferuar prej tyre.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.