EMRAT/ Kush janë fituesit e "Guitar Festival" në Durrës (VIDEO+FOTO)

02/03/2020 - 15:52

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

25 artistë nga mosha 6 deri në 30 vjeç performuan në sallën e teatrit "Aleksandër Moisiu" pjesë nga periudhat klasike, romantike, baroke, kontemporane të kompozitorëve Antonio Vivaldi, Francisco Tárrega, Astor Piazzolla, Heitor Villa-Lobos, Devise etj..

Në këtë festival u shpërndanë katër çmime për artistët konkurues nga shkollat artistike të Durrësit, Kavajës, Tiranës e Lushnjes.

Fitues i çmimit të parë kategoria A, u shpall studenti Ygers Bahja, i cili vendosi t’ia dhurojë nxënëses së klasës së gjashtë të shkollës "Jan Kukuzeli", Emili Çapi.

Çmimin special, të zgjedhur nga vetë artistët konkurues e ka fituar Xhoni Xhavari.

Çmimin e parë kategoria B e fitoi Klea Medolli, ndërsa Alehandro Gjylsheni rrëmbeu çmimin e parë junior.

Çmimi i parë i muzikës së dhomës trio u fitua nga Klaus Gjylsheni, Mikele Hudhra dhe Kristi Maneci.

Juria e festivalit të kitarës përbëhej nga organizatorët; Orgesa Mema drejtuesi i shkollës së muzikës në Durrës, Dashamir Mehmeti (ideator i festivalit) profesori i kitarës, Besmir Guma profesor i muzikës në shkollën "Qemal Mici" dhe violinisti Alfred Dhamo.

E veçanta dhe risia e këtij viti qëndronte në faktin se pjesëmarrës në "Guitar Festival" ishin edhe nxënës me aftësi ndryshe, të cilët performuan në skenë si artistë të vërtetë!

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.