Fëmijët e Durrësit surprizojnë me punimet e tyre artistike (VIDEO)

04/09/2018 - 14:56

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet e tyre vetjake. Të apasionuar pas pikturës me mjaft mjeshtëri ata kanë realizuar jo vetëm nga një punim, por disa individualisht, duke e shndërruar kështu galerinë e arteve “Nikolet Vasia” në qendër të qytetit në oazin e ngjyrave të shumta.

Falë mbështetjes së madhe si edhe kujdesit të ofruar nga mësuesja e tyre në fushën e artit vizual, Aseli Isteri, fëmijët e grupmoshave të ndryshme surprizuan të pranishmit në çeljen e kësaj ekspozite falë seriozitetit, përkushtimit si edhe pasionit jo më të fshehur tashmë.

Në çeljen e kësaj ekspozite nuk munguan artdashës në fusha të ndryshme si dhe miq të shumtë e bashkëmoshatarë të autorëve të ekspozitës. Kjo ekspozitë nuk kishte vetëm qëllimin e prezantimit të punimeve, por nëpërmjetë saj fëmijët e grupmoshës nga 6-15 vjeç të shijonin ndjesinë e një ekspozite kolektive, tha Aseli Asteri.

Teknikat e realizuara nga këta vogëlushë, por të mëdhenj në veprimtarinë e tyre, ishin nga më të shumtat. Punimet me laps ishin ato të cilat dominonin në të shumtën e rasteve, por edhe punimet në karbon apo akuarel, si edhe teknika mikse. Ekspozita do të qëndroje e hapur për artdashësit për më shumë se 7 ditë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shfaqja teatrore “Tri gra dhe Misugi” me regji nga Suela Bako për dy netë me radhë u ndoq me shumë kureshtje nga publiku durrsak në skenë

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët

Që në fillim të vështrimit tim, lidhur me këtë libër mjaft të rëndësishëm, më duhet të them se autorja Gladiola Jorbus (Busulla) është re

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros t

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto dit

Relikti i një anijeje që i përket periudhës postmedioevale ka dalë në dritë ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodonit.

Kendi i BE, pjesë e Projektit “Bashkitë për në Evropë”, projekt ky që financohet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian në bashkëpunim me Q

Artisti Arben Kristani ka ardhur me ekspozitën e tij të 9-të “Artefakte”, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

61 nxënës të ekselencës në Durrës, fitues të olimpiadave të ndryshme brenda e jashtë vendit, janë shpërblyer nga bashkia e Durrësit.