“Fest Loja”, Durrësi kthehet në kryeqytetin e fëmijëve të Ballkanit (VIDEO)

Postuar: 12/10/2017 - 16:55

 20 vjetori i festës më të madhe të fëmijëve që bëhen bashkë në Durrës, nga treva të ndryshme të Ballkanit e më gjerë, ka përkuar me 70 vjetorin e krijimit të Qendrës Kulturore të Fëmijëve të Durrësit.

“Fest Loja” ka startuar në sheshin “Liria” para bashkisë së qytetit, me një veprimtari masive të organizuar me pjesëmarrje të gjërë të qindra fëmijëve, jo vetem nga qytetet e Shqiperisë, por edhe nga Kosova, Maqedonia, Kroacia, Rumania, etj. Për here të parë, në këtë aktivitet u përfaqësua edhe Kirgistani.

Një program i larmishëm, që ka startuar në datën 11 dhe do të përfundojë në datën 15 tetor, 5 dite fëmijët do të shpalosin, jo vetem flamujt përfaqësues, por edhe  kulturën e vendeve përkatëse nëpëmjet këngëve, valleve, kostumografisë në konkursin  që zhvillohet në qytetin e Durrësit.

Ceremonia e hapjes së Festivalit, zhvilluar paraditen e sotme, ka gjallëruar atmosferën dhe ka tërhequr vëmëndjen e kalimtarëve të rastit, që kanë ndaluar për të shijuar dhe për të duartrokitur performancat e artistëve të vegjël.

Festivalin e deklaroi te hapur, shefi i kabinetit të Bashkisë, Lavdosh Beqiraj.

Avni Cuni drejtori i Qendrës kulturore të fëmijëve tha se "Qëllimi i këtij aktiviteti është promovimi dhe zbulimi i talenteve të rinj në një garë të bukur midis fëmijëve, të cilët thyejnë çdo barrierë të ndërtuar mes shtetve me dashurinë e tyre."

“Fest Loja” është  kthyer tashmë në një traditë, si një urë lidhëse midis kulturave të vendeve përfaqësuese.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

12 fëmijë të talentuar në fushën e pikturës kanë hapur ekspozitën e radhës në galerinë e arteve pamore Nikolet Vasia në Durrës. 

Komedia “Boeing Boeing” korr sukses në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në natën e parë të saj.

   Universiteti “Aleksandër Moisiu”, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe të Artistëve Durrës, organizuan hapjen e ekspozitës me p

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, promovoi projektin e saj “Durrësi, qyteti i mozaikëve” duke pasur partner shkollën 9-vjeç

Jo vetëm dëme në banesa e toka bujqësore por edhe në objektet arkeologjike ka shkaktuar pasoja situata e reshjeve këtë fillim dimri.

Në galerinë e arteve "Nikolet Vasia" në qytetin e Durrësit është hapur ekspozita fotografike në nder të artistit durrsak, Esat Hafizi.

Në kuadër të festave të 28 dhe 29 Nëntorit, Qendra Kulturore e Fëmijëve në Durrës në bashkëpunim me të gjitha shkollat 9-vjeçare dhe të m

   Me rastin e 70-vjetorit të lindjes së piktorit të njohur durrsak Nikolet Vasia, nxënësit e shkollës së mesme artistike “Jan Kukuzeli”

Festat e nëntorit kanë mbërritur edhe në shkollën artistike "Jan Kukuzeli".