Festivali i Napolit zbarkon të shtunën në Durrës

17/09/2020 - 22:33

Festivali i Napolit 2020 mbërrin për herë të parë në Shqipëri. Ai do të zhvillohet në qytetin tonë në organizimin e presidentes së shoqatës kulturore New Umor Sound, znj.Luljeta Strefi dhe bashkëshortit të saj, z.Giuseppe Palumbo i cili është në rolin e drejtorit artistik. Në këtë festival do të marrin pjesë këngëtarë shqiptarë të cilët do të këndojnë këngë të përzgjedhura napoletane.

"Eventi do të zhvillohet ditën e shtunë dt. 19 Shtator 2020 në orën 18.00 në sallën e Teatrit "A.Moisiu" pa praninë e spektatorëve, kusht i domosdoshëm ky për realizimin e këtij eventi. Masat për organizimin e këtij koncerti do të jenë tepër strikte dhe në sallë do jetë vetëm juria dhe në skenë do performojnë këngëtarët një e nga një. Ky aktivitet do të transmetohet drejtpërsëdrejti online në faqen zyrtare të Festivalit të Napolit si dhe në valët e RTSH. Fituesi i këtij festivali do të përfaqësojë shqipërinë në festivalin Napoletan në Napoli të Italisë. Edicioni i 6-të i Festivalit të Napolit ne Itali është planifikuar në dhjetor 2020 në tre mbrëmje, në një teatër prestigjioz në Napoli.

Për artdashësit dhe publikun i cili fatkeqësisht nuk do të jetë në sallë ka një surprizë, tingujt e këtij aktiviteti do të përcillen në sheshin Liria nëpërmjet anës zanore për t'u dëgjuar e shijuar nga të gjithë qytetaret",- njofton teatri "Aleksandër Moisiu" në rrjete sociale.

Ndërkohë, paraditen e sotme, stafi organizator i Festival di Napoli në Shqipëri organizoi nje takim me kryetaren e Bashkise se Durresit Emiriana Sako, ku u diskutua per eventin kulturor.

"Falenderojme kryetaren per gadishmerinë dhe mbeshtetjen e saj ndaj këtij aktiviteti të rëndësishëm për Shqipërinë gjithashtu edhe për Durrësin qytetin ku do të zhvillohet ky aktivitet",- shkruante në rrjete sociale grupi organizator.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë këtë mbrëmje një nga kompozitorët më të njohur shqiptarë të të gjitha kohërave.

“Dritë për nesër” quhet koncerti homazh i organizuar nga Bashkia Tiranë në sheshin përpara Universitetit të Arteve në nder të viktimave t

Dy instrumentistë shqiptarë mbrëmjen e kaluar ishin protagonistë të një koncerti të organizuar në Sanntiago de Compostela (Spanjë).

Si çdo vit do të zhvillohet Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ku do të marrin pjesë këngëtarë të ndryshëm shqiptarë dhe f

Mjeshtri dhe bilbili i këngës durrsake, Qemal Kërtusha feston sot 89-vjetorin e lindjes së tij.

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shqua

· Librat e saj, që janë botuar në Itali nga shtëpia prestigjioze “Bonfirraro Editore”, janë bërë pjesë e kurrikulës universitare ital

Çmimi "Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri" këtë vit i është akorduar artistit nga Durrësi Helidon Xhixha.

Filmi shqiptar rinis udhëtimin për t'u përhapur në ekranet e huaja edhe në kohë pandemie.

Grupi i valleve në Qendrën Kulturore Durrës ka triumfuar në Festivalin e 18-të Folklorik Ndërkombëtar të Kërcimit "Ylberi i Prishtinës".