Feston 70-vjetorin, Çaush Vathi çel ekspozitën e radhës në Durrës (VIDEO)

30/03/2019 - 21:25

"Nxitoj" titullohet ekspozita e radhës e piktorit të mirënjohur Çaush Vathi, e cila vjen në 70-vjetorin e tij të lindjes.

Piktorë, kolegë dhe miq e të njohur të autorit, kanë qenë të pranishëm me rastin e çeljes së kësaj ekspozite në galerinë e artit “Nikolet Vasia” në qytetin e Durrësit.

Ekspozita në fjalë vjen në kuadër të aktivitetit të radhës që kolonia e piktorëve ka zhvilluar në vitet e fundit në pothuajse gjithë vendin.

Studiuesi Fatmir Toçi shprehet se ka një frymë të re nga shumë piktorë për organizimin e aktiviteteve të tilla, ndërsa në lidhje me piktorin Çaush Vathi u shpreh se kjo pikë e karrierës së tij ka ardhur falë punës, këmbënguljes dhe pasionit të tij për pikturën.

Gjatë inaugurimit të ekspozitës kanë përshëndetur piktori Qamil Prizreni dhe shkrimtari Shpendi Topollaj. Vetë autori, i emocionuar nga prania e shumë kolegëve dhe familjarëve të tij ka një falenderim për të gjithë.

Ekspozita do të qëndrojë disa ditë e hapur për artdashësit dhe vizitorët e qytetit bregdetar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë

Ditën e enjte, më datë 12 shtator, miq artistë, shkrimtarë e poetë do të mblidhen për të kujtuar mikun e tyre, poetin dhe dramaturgun Avn

Teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës po bëhet gati për shfaqjen e parë për këtë sezon.

(Mbi romanin “Pushkatimi” të autorit Shpend Topollaj)