Filmi koreano-jugor ”Parasite” fiton Palmën e Artë në Kanë

26/05/2019 - 08:22

Filmi ”Parasite” (“Paraziti”), i regjisorit koreano-jugor Bong Joon fitoi mbrëmjen e së shtunës çmimin Palma e Artë të festivalit prestigjioz të filmit, që zhvillohet në qytetin francez të Kanës.

Filmi “Parasite” shtjellon një dramë familjare, e kombinuar me thriller, për shkak të pabarazive sociale.

“Shumë faleminderit! Jam shumë i nderuar! Kam qenë përherë i frymëzuar nga kinemaja franceze, falënderoj Henri-Georges Clouzot dhe Claude Chabrol”, ishin fjalët e para të regjisorit Bong Joon Ho, i pari kineast koreano-jugor që fiton çmimin prestigjioz francez Palma e Artë.

Ndërkohë, çmimin Aktorja më e Mirë e fitoi anglo-amerikania, Emily Beccham. Aktori më i Mirë u shpall spanjolli, Antonio Banderas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore ka shpallur banesën e Maks Velos monument kulture.

Me ide kreative siç karakterizohet gjithnjë puna e saj, që përqafohen menjëherë nga publiku, regjisorja Driada Dervishi nuk qëndroi pushi