Finalizohet Festivali IV i Ansambleve Popullore në Durrës, çmimet që morën shkollat 9-vjeçare (FOTO)

03/02/2019 - 14:56

Ditën e shtunë (2 shkurt) u zhvillua Finalja e Festivalit të IV të Ansambleve Popullore të shkollave 9-vjeçare të rrethit Durrës. Në aktivitet morën pjesë 25 ansamble nga shkolla 9-vjeçare publike dhe jo publike.

Në 2 ditët e para të festivalit u paraqitën 180 numra artistikë, nga të cilat: 40 këngë, 20 lojëra, 20 instrumentistë si dhe 100 valle nga treva të ndryshme të Shqipërisë.

Në mbrëmje finale kaluan vetëm 54 numra.

Çmimet ishin të ndara me kategori:

Kategoria e parë mernin pjesë nxënësit e klasave 1-5;

Kategoria e dytë merrnin pjesë nxënësit e klasave 6-9;

KATEGORIA 1

Shfaqja më e mirë për kategorinë e parë e fitoi shkolla “Ibrahim Kodra”.

Shfaqja më e mirë për kategorinë e dytë e fitoi shkolla “Vasil Ziu”;

Vendi i parë Valle Popullore e fitoi shkolla “Kushtrimi i Lirisë”;

KATEGORIA 2

Çmimi i parë për valle popullore kategoria e parë “Ibrahim Kodra”;

Çmimi i parë për këngë kategoria e parë “Mihal Ekonomi”;

Çmimi i parë për këngë kategoria e dytë “Kushtrimi i Lirisë”;

Çmimi i parë për lojë popullore kategoria e parë “Ibrahim Kodra”;

Çmimi i parë për lojë popullore kategoria e dytë “Marie Kaçulini”;

Çmimi i parë për instrument e fitoi nxenesi i shkolles “Vinçenç Prendushi”;

Valltaret më të mira të festivalit: Chiara Xoxi , Martina Cerloi;

Risia e festivalit: shkolla “Hamza Muça”;

Atmosfera e festivalit: “Isuf Ferra”, “Isuf Hoti”.

Në dy ditet e para të festivalit morën pjesë rreth 1800 nxënës, ndërsa në mbrëmjen finale 900 nxënës.

Ky ishte aktiviteti i dytë për vitin 2019 organizuar nga Sektori i Veprimtarive Masive pranë QKF Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë

Ditën e enjte, më datë 12 shtator, miq artistë, shkrimtarë e poetë do të mblidhen për të kujtuar mikun e tyre, poetin dhe dramaturgun Avn

Teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës po bëhet gati për shfaqjen e parë për këtë sezon.