Fotografi i njohur në Durrës do të jetë arkivisti i teatrit "Aleksandër Moisiu"

03/09/2019 - 21:29

Një ditë më parë, DurrësLajm njoftoi se pas një karriere të gjatë arkivisti dhe fotografi i mirënjohur i teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, Luan Jaupi, doli në pension.

Pikërisht në respekt të punës së palodhur së Jaupit, atij iu rezervua një pritje në bashki nga kryebashkiakja Valbona Sako.

Në takimin mes Sakos dhe Jaupit ishte i pranishëm një tjetër fotograf i njohur në Durrës, Gëzim Domi. Do të jetë pikërisht Domi, ai që do të zëvendësojë Jaupin dhe do të jetë arkivisti dhe fotografi i teatrit “Aleksandër Moisiu”.

Domi është mjaft i njohur në Durrës si një fotograf me emër, i pranishëm thuajse në çdo event që mbahet në qytetin bregdetar për të fiksuar me aparatin e tij momente, njerëz, personazhe etj.

I njohur njëkohësisht si një nga bashkëpronarët e një prej televizioneve të para private në Durrës, Domi pritet të vazhdojë më tej punën e mirë të bërë nga Luan Jaupi dhe të pasurojë edhe më shumë arkivin e vyer të teatrit të Durrësit, duke dhënë  kontributin e tij në trashëgiminë kulturore të qytetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë