Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Për gjeniun Kadare

28/01/2021 - 18:57

Nga MYZEJEN KONDURI

Urimin per 85 vjetorin e lindjes se Gjeniut, ISMAIL KADARE, ia nisa znj se nderuar, Elena, Oksigjenit, te Tij...sic me pelqen mua ta quaj...Ndaj do tja lejoj vetes, te perdor disa fraza nga Urimi qe i dergova.

Gjeniu Kadare, hyri ne jeten e te gjitheve Ne, brenda e jashte kufijve dhe e Magjepsi Lexuesin.

Ai tronditi me Mesazhet e Tij. Ai percolli Emocione te Fuqishme e te Bukura...duke e ditur se Dheu do na trese te gjitheve nje dite...po Fjala do mbetet...

Disa, nuk kane arritur ta kuptojne ende...Disa, nuk kane arritur ta shprehin si duan Vleresimin dhe Dashurine per Madheshtine e Tij...Disa , thone e cthone me cark ngritur...

ISMAIL KADARE, Nderi i Kombit, do te mbetet i Perjetshem ne Breza, pa fajesuar te Nesermen...

Uroj qe edhe ne kete kohe te trazuar, Gjeniu Yne, ne kete 85 vjetor, te mbetet Frymezim i Perteritjes se Shpreses e Force per Krahet e Enderrave per te gjithe!

Uroj te vazhdojm te jetojme me Magjine e Krijimtarise se Tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të martë janë ndarë çmimet për emrat fitues të kategorisë së pikturës, pjesëmarrës në Festivalin Rinor "Epidamnus" në Durrës.

Ditën e sotme në qytetin bregdetar të Durrësit u bë inagurimi i MuZEH Lab, muzeut më të ri në qytet.

2 prilli njihet si "Dita botërore e ndërgjegjësimit mbi Autizmin" dhe sot më shumë se kurrë, e gjithë shoqëria duhet të kthejë sytë dhe v

Artisti Arben Kristani ka çelur mbrëmjen e kaluar ekspozitën e tij personale në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia” të Durrësit.

Migena Xhaferraj është vetëm një nga artistet e reja premtuese, që mori pjesë në edicionin e 12-të të Maratonës Rinore në Durrës.

Në Ditën Botërore të Teatrit, kryetarja e Bashkisë së Durrësit Emiriana Sako është takuar me trupën e teatrit të Durrësit të cilët i ka f