Gjysmëfinalet e "Maratonës Rinore" në Durrës, cilat janë shkollat konkurente (VIDEO)

26/02/2019 - 17:16

Në datat 25 dhe 26 shkurt janë organizuar gjysmëfinalet e "Maratonës Rinore," edicioni i 10-të ku marrin pjesë 16 shkolla publike dhe jo publike të Durrësit.

“Leonik Tomeo”, “Naim Frashëri”, “Rilindja”, “Jusuf Hoti”, “Ibrahim Kodra”, “Kulle”, “Turgut Ozal”, “Migjeni” dhe “Mihal Ekonomi”, janë shkollat të cilat kanë performuar në gjysmëfinalen e parë, në zhanere të ndryshëm si kërcim modern, kërcim aerobik, interpretim, këngë, sfilatë, etyd, prezantim, skeç, reporter, valle e këngë franceze.

Ndërsa gjatë gjysmëfinales së dytë, ishin nxënësit e shkollave “Gjergj Kastrioti”, “Benardina Qeraxhia”, “Olsi Lasko”, “Top School”, “Besnik Hidri”, “Dhosi Liperi”, “Manxe”, të cilët kanë prezantuar materialet e tyre para publikut në sallën e pallatit të sportit “Ramazan Njala”.

Juria e festivalit përbëhet nga Enver Plaku, regjisor/aktor, Genciana Çako, përgjegjëse e sektorit të Kurikulës dhe cilësisë në Drejtorinë Arsimore Rajonale, Ledia Rama (Kovaçi), Liljana Cani, specialiste e Sektorit të Kurikulës dhe Cilësisë në DAR, Eduart Tereziu prof. i shkollës artistike “Jan Kukuzeli”, Arjola Zani(Sulejmani) prof. e Kantos në shkollën artistike "Jan Kukuzeli", Elona Basha, instruktore baleti, soliste e Ansamblit Popullor Durrësi, Rolanda Meçe, mësuese e Edukimit Fizik, Eduart Salillari përgjegjës i Sektorit të Sportit në QKF si dhe Antigoni Suli, përgjegjëse sektori në DRKK.

Nën kujdesin e veçantë të koreografit të njohur, Arian Plaku, festivali “Maratona Rinore”, mbështet nga Bashkia Durrës, Drejtoria Arsimore Rajonale si dhe Aleanca Franceze në Durrës.

Finalja e madhe do të organizohet më datë 27 shkurt, në orën 16:00, në pallatin e sportit "Ramazan Njala" në Durrës, ku nxënësit konkurrues do të shpalosin talentin e tyre në disiplinat e lartpërmendura.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.

Joel Schumacher, regjisori i dy filmave “Batman” dhe i filmit “Gjenerata e Humbur”, vdiq sot nga kanceri në moshën 80-vjeçare.

Një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë, spanjolli Carlos Ruiz Zafon ndërroi jetë pas një beteje dy vjeçare me kancerin.

Skulptori i njohur durrsak Idriz Balani ka realizuar një tjetër skulpturë në Kosovë. Një ditë më parë, në fshatin Irzniq të Deçanit, Koso

Në çdo kohë, pavarësisht formatit të printuar apo online, është dëshmuar që libri mbetet miku ynë më i mirë.