Për herë të parë në Durrës, hapet kamp shahu për fëmijë (VIDEO)

09/07/2019 - 17:13

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu, i cili po zhvillohet në ambjentet e Manastirit të Shën Vlashit në Durrës.

Shahistë të talentuar të grupmoshës nga 10 deri 16 vjeç janë protagonistë të këtij aktiviteti që po zhvillohet për herë të parë në vendin tonë.

Mjeshtri i Madh Ndërkombëtar, Dusan Rajkoviç po ndjek nga afër përgatitjen e tyre, duke shprehur besimin se këta fëmijë përfaqësojnë të ardhmen e këtij sporti në Shqipëri.

Vendi ynë ka rreth dy dekada, që po përballet me mungesën e shahistëve të rinj, duke mos pasur mundësi të përfaqësohet në konkurse apo aktivitete ndërkombëtare.

Qëllimi i këtij aktiviteti është zbulimi dhe motivimi i talenteve të rinj në sportin e shahut. Gjatë 7 ditëve fëmijët pjesëmarrës do të trajnohen nga profesionistë të fushës. Aktiviteti po zhvillohet në kujdesin e veçantë të Mitropolitit të Apollonisë dhe Fierit, Hirësisë së tij, Nikolla.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.