Për herë të parë në Durrës, hapet kamp shahu për fëmijë (VIDEO)

09/07/2019 - 17:13

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu, i cili po zhvillohet në ambjentet e Manastirit të Shën Vlashit në Durrës.

Shahistë të talentuar të grupmoshës nga 10 deri 16 vjeç janë protagonistë të këtij aktiviteti që po zhvillohet për herë të parë në vendin tonë.

Mjeshtri i Madh Ndërkombëtar, Dusan Rajkoviç po ndjek nga afër përgatitjen e tyre, duke shprehur besimin se këta fëmijë përfaqësojnë të ardhmen e këtij sporti në Shqipëri.

Vendi ynë ka rreth dy dekada, që po përballet me mungesën e shahistëve të rinj, duke mos pasur mundësi të përfaqësohet në konkurse apo aktivitete ndërkombëtare.

Qëllimi i këtij aktiviteti është zbulimi dhe motivimi i talenteve të rinj në sportin e shahut. Gjatë 7 ditëve fëmijët pjesëmarrës do të trajnohen nga profesionistë të fushës. Aktiviteti po zhvillohet në kujdesin e veçantë të Mitropolitit të Apollonisë dhe Fierit, Hirësisë së tij, Nikolla.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë