Histori / 1799. Në libër i rrallë, i botuar 220 vjet më parë për tregtinë e Venedikut me portet e Durrësit dhe Alepos

27/03/2020 - 20:38

Në libër i rrallë, i botuar 220 vjet më parë, më saktësisht në vitin 1799. Ish-konsulli i Venedikut në Durrës dhe Shqipëri shkruan për tregtinë e Venedikut me portet e Durrësit dhe Alepos në Siri.

“Saggio delli commerciali rapporti dei Veneziani colle ottomane scale di Durazzo ed Albania e con quelle d'Aleppo, Siria e Palestina”, Venezia / Presso Francesco Andreola / Con Sovrana Approvazione, e Privilegio. 1799. Autori: Giovanni Antonio Maria Morana, konsulli venecian në Durrës dhe Shqipëri. Ka dokumente për Durrësin, Elbasanin, Krujën, Shkodrën, Vlorën etj.

Është bërë dhe një rishtypje, në vitin 2012, në italisht dhe anglisht.

Sipas ribotuesit, ky punim është përzgjedhur nga studiuesit për rëndësinë nga pikëpamja kulturore, dhe është pjesë e bazës së njohurive të civilizimit siç e njohim ne. Kjo vepër u riprodhua nga artifakti origjinal, dhe mbetet kaq besnike me veprën origjinale sa më tepër të jetë e mundur. Kështu, shihen referencat origjinale të të drejtave të autorit, pullat e bibliotekave (pasi shumica e këtyre veprave janë vendosur në bibliotekat më të rëndësishme në të gjithë botën), dhe shënime të tjera në vepër.

Si një riprodhim i një objekti historik, kjo vepër mund të përmbajë faqe të humbura ose të paqarta, fotografi të varfra, shenja të gabuara, etj. Studiuesit mendojnë që kjo punë është mjaft e rëndësishme për t’u ruajtur, riprodhuar dhe duke u bërë përgjithësisht e disponueshme për publikun.

Për historianët e interesuar, po jap linkun për ta lexuar në origjinalin italisht:

1. Kopertina e shtypjes së parë në vitin 1799/

2. Kopertinat edy rishtypjeve në vitet 20122, 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore ka shpallur banesën e Maks Velos monument kulture.

Me ide kreative siç karakterizohet gjithnjë puna e saj, që përqafohen menjëherë nga publiku, regjisorja Driada Dervishi nuk qëndroi pushi

Aktorja e trupës së teatrit të Durrësit, Sanie Hoti feston sot 65-vjetorin e lindjes.