Igli Zarka e Krist Lleshi lënë pas rolet në “Equus” për një sfidë të re (FOTO)

25/05/2018 - 17:24

   “Drama e dy karaktereve”, vepra pjesërisht autobiografike e autorit Tennessee Williams, erdhi premierë për herë të parë në Tiranë muajin e kaluar në Teatrin Eksperimental, nën interpretimin brilant të Igli Zarkës (Felice- personazhi i mbështetur tek vetë autori) dhe prej Krist Lleshit (Clare, personazhi i mbështetur tek motra e autorit).

Gjashtëdhjetë minuta që të lënë pa frymë, vijnë për publikun e qytetit të Durrësit, në Teatrin “Aleksandër Moisiu”, në datat 26 dhe 27 maj, ora 19.00

Zarka, pas rolit të shkëlqyer të Alan Strang, në veprën “Equus” të Peter Shaffer, vitin e kaluar, ka guxuar me një sfidë të re, duke ofruar konceptin e tij regjisorial, mbi tekstin e përkthyer nga gazetarja Kozeta Kurti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë ditëve të letërisë shqiptaro-suedeze në Shkup, në ditë që i lamë pas, përveç ditëve letrare që ishin planifikuar të mbahen, ato dit

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka replikuar me moderatoren e “Top Channel”, Ori Nebiaj për statusin e saj në Twitter, ku përdori nj

Sot ka nisur Panairi i Librit “Tirana 2018”, që do të zgjasë 5 ditë, nga data 14 deri më 18 nëntor.

Kanë mbërritur në Shqipëri eshtrat e personalitetit të shquar të kulturës e të letrave shqipe, Mid’hat Frashëri.

Shfaqja teatrore “Tri gra dhe Misugi” me regji nga Suela Bako për dy netë me radhë u ndoq me shumë kureshtje nga publiku durrsak në skenë

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët

Që në fillim të vështrimit tim, lidhur me këtë libër mjaft të rëndësishëm, më duhet të them se autorja Gladiola Jorbus (Busulla) është re

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros t

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto dit