Inva Mula shkëlqen në mbrëmjen e muzikës romantike të Bienales së Durrësit

02/08/2019 - 16:25

Soprano e mirënjohur Inva Mula shkëlqeu mbrëmjen e kaluar në koncertin, që çeli edicionin e nëntë të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” në Durrës.

Në natën kushtuar Muzikës Romantike këngëtarja e shquar kishte zgjedhur një program me vepra nga kompozitorë të njohur si Giacomo Puccini, Alfredo Catalani, Giuseppe Verdi dhe Pietro Mascagni.

E shoqëruar në piano nga Genc Tukiçi si dhe nga Grupi instrumental “Shekulli i XX” Inva Mula fitoi si përherë duartrokitjet e spektatorëve, falë vokalit të mrekullueshëm dhe interpretimit plot nur skenik.

Pas arieve “Addio del Passato” nga opera “Traviata” dhe “Ave Maria” nga “Cavalleria Rusticana” sopranoja Inva Mula u solli spektatorëve pjesën “Parla pu’ piano” nga Nino Rota, ndërsa pas përfundimit të programit iu përgjigj insistimit të tyre me këngën “Non ti scordar di me” nga Ernesto de Curtis.

Sopranoja Inva Mula duke përshëndetur të pranishmit vlerësoi seriozitetin dhe nivelin artistic të Bienales “Netët e muzikës klasike”, duke i uruar kësaj veprimtarie të organizuar nga Florian Vlashi jetë të gjatë e plot suksese.

Mula interpretoi në hapje të edicionit “Muzika dhe Vena, një harmoni e përkryer” menjëherë pas përfundimit të Festivalit MIK që ajo drejton në Korçë, veprimtari ku morri pjesë edhe violinisti durrsak Florian Vlashi. /Gëzim Kabashi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit është organizuar kampionati i 10-të i ping-pongut për shkollat 9-vjeçare të rrethit.

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67