Inva Mula shkëlqen në mbrëmjen e muzikës romantike të Bienales së Durrësit

02/08/2019 - 16:25

Soprano e mirënjohur Inva Mula shkëlqeu mbrëmjen e kaluar në koncertin, që çeli edicionin e nëntë të Bienales “Netët e Muzikës Klasike” në Durrës.

Në natën kushtuar Muzikës Romantike këngëtarja e shquar kishte zgjedhur një program me vepra nga kompozitorë të njohur si Giacomo Puccini, Alfredo Catalani, Giuseppe Verdi dhe Pietro Mascagni.

E shoqëruar në piano nga Genc Tukiçi si dhe nga Grupi instrumental “Shekulli i XX” Inva Mula fitoi si përherë duartrokitjet e spektatorëve, falë vokalit të mrekullueshëm dhe interpretimit plot nur skenik.

Pas arieve “Addio del Passato” nga opera “Traviata” dhe “Ave Maria” nga “Cavalleria Rusticana” sopranoja Inva Mula u solli spektatorëve pjesën “Parla pu’ piano” nga Nino Rota, ndërsa pas përfundimit të programit iu përgjigj insistimit të tyre me këngën “Non ti scordar di me” nga Ernesto de Curtis.

Sopranoja Inva Mula duke përshëndetur të pranishmit vlerësoi seriozitetin dhe nivelin artistic të Bienales “Netët e muzikës klasike”, duke i uruar kësaj veprimtarie të organizuar nga Florian Vlashi jetë të gjatë e plot suksese.

Mula interpretoi në hapje të edicionit “Muzika dhe Vena, një harmoni e përkryer” menjëherë pas përfundimit të Festivalit MIK që ajo drejton në Korçë, veprimtari ku morri pjesë edhe violinisti durrsak Florian Vlashi. /Gëzim Kabashi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katër piktorë profesionistë dhe amatorë, të cilët i bashkon mbiemri Faja kanë ardhur së bashku nga Shijaku për të çelur një ekspozitë në

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Eneda Tarifa ka rrëmbyer çmimin e madh të edicionit të 21 të Këndës Magjike, me këngën “Ma zgjat dorën”.

Në këto ditë të vështira për secilin prej banorëve të Durrësit, e sidomos për fëmijët, të cilëve mungesa e shkollës nuk u jep mundësi tan

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të Durrësit është çelur një ekspozitë me piktura me rastin e 28 dhe 29 Nëntorit.

Shirli Valentina është kthyer në Durrës, në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, aty ku mori jetë dy vjet më parë.

Një takim për promovimin e tri librave të autores Gladiola Busulla Jorbus, që mblodhi njerëzit e kulturës dhe të apasionuarit e librit në

Pasi u shpall “Aktorja më e mirë” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit "Othello", që u zhvillua në Gostivar të Maqedonisë së Veriut, Olt