Ish-deputeti Osman Metalla vjen me librin e tij të parë (VIDEO)

Postuar: 19/04/2017 - 19:57

Java e librit në Universitetin "Aleksander Moisiu" është hapur me promovimin e librit me titull "Astronomia Detare" e autorit Prof. As. Dr. Osman Metalla.

Në këtë takim të organizuar nga Departamenti i Mekanikës së Transportit të Fakultetit të Studimeve Profesionale, pati pjesëmarrje të gjerë, pasi dhe problemet që prekte autori janë gjithëpërfshirëse për shkollën e detarisë dhe për qytetin bregdetar të Durrësit, banorët e të cilit kanë shfaqur gjithnjë interes te madh për detin, anijet dhe peshkimin, fusha këto me të cilat ka qenë e lidhur ngushtë jeta e tyre.

Rreth vlerave të librit, autori u shpreh se ai erdhi si domosdoshmëri për rritjen cilësore të nivelit të shkollës së detarisë shqiptare.

Për të realizuar këtë libër me kërkesat bashkëkohore të detarisë, autorit i është dashur rreth 2 vite kohë. Metalla thotë se, me botimin e tij, ai ka dashur të mbulojë një boshllëk për shkollën e lundrimit dhe navigacionit.

Metalla tha se ky libër do të plotësohet në të ardhmen me përditësimet e kërkuara nga kërkesat dinamike, të dala nga shkolla e detarisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmjen e së shtunës, artdashësit durrsakë patën mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Alek

Nderi i Kombit Mirush Kabashi është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak, gjatë premierës së Koncertit recital “Ah, moj Demok

Në kuadër të “Javës së librit” në universitetin “Aleksandër Moisiu” më datë 20 prill 2017, u organizua përurimi i studimit mono

Panairi i librit është hapur në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës për të qënë më afër të rinjve, studentëve.

Në 22 prill, qytetarët durrsakë e më gjerë kanë mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Aleksa

Koncerti recital “Ah, moj Demokraci” nga aktori Mirush Kabashi (Nderi i Kombit), vjen sot në mbrëmje për publikun durrsak, në teatrin “Al

Në klubin e kulturës dhe artit “Sigal“ të Durrësit është promovuar libri i parë “Lule akulli” i poeteshës Pranvera Belba.

“Hije dhe siluete”, ky është titulli i ekspozitës me autore Sara Taganin.

Shfaqja teatrale e shkrimtarit dhe karikaturistit Bujar Kapexhiu është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak.  

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se, në kuadër të Ditës Ndёrkombёtare të Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeolo