Kalendar i ngjeshur artistik në teatrin e Durrësit për muajin tetor

08/10/2019 - 11:31

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Ndërkaq Qendra Kulturore ka bërë të ditur kalendarin e spektakleve që përfshijnë edhe shfaqje e monodrama të trupave të tjera teatrore, si dhe koncerte të orkestrave vendase.

Nga kalendari i publikuar mësohet se trupa e teatrit "Aleksandër Moisiu" do të ngjitet në skenë pesë herë me komedinë “Revizori” të autorit rus Gogol.

Një trupë tjetër e teatrit të Durrësit me regji nga Stefan Çapaliku do të shfaqë premierën e dramës “Eldorado”. Pas pak ditësh në skenë do të ngjitet tragjedia “Salome” e Oscar Wilde me një kast aktorësh të njohur mes të cilëve Yllka Mujo.

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” me dirigjent Petrika Afezollin dhe orkestra frymore e qytetit kanë programuar shfaqjet e tyre më 17 dhe 18 tetor, ndërsa tre shfaqje të tjera teatrale nga trupa të ndryshme do të jenë mysafirë gjatë gjithë muajit tetor.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.