Kalendar i ngjeshur artistik në teatrin e Durrësit për muajin tetor

08/10/2019 - 11:31

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Ndërkaq Qendra Kulturore ka bërë të ditur kalendarin e spektakleve që përfshijnë edhe shfaqje e monodrama të trupave të tjera teatrore, si dhe koncerte të orkestrave vendase.

Nga kalendari i publikuar mësohet se trupa e teatrit "Aleksandër Moisiu" do të ngjitet në skenë pesë herë me komedinë “Revizori” të autorit rus Gogol.

Një trupë tjetër e teatrit të Durrësit me regji nga Stefan Çapaliku do të shfaqë premierën e dramës “Eldorado”. Pas pak ditësh në skenë do të ngjitet tragjedia “Salome” e Oscar Wilde me një kast aktorësh të njohur mes të cilëve Yllka Mujo.

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” me dirigjent Petrika Afezollin dhe orkestra frymore e qytetit kanë programuar shfaqjet e tyre më 17 dhe 18 tetor, ndërsa tre shfaqje të tjera teatrale nga trupa të ndryshme do të jenë mysafirë gjatë gjithë muajit tetor.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan

Edicioni i 14-të i Festivalit ndërkombëtar të dancit modern dhe kontemporan do të nisë nesër në mbrëmje, sipas traditës, në teatrin "Alek