Kaloi rrezikun e përjashtimit, Ermal Meta favorit kryesor për fitoren e Sanremo-s

10/02/2018 - 21:03

Vetëm pak ditë më parë ishin me një këmbë jashtë Sanremo-s, sot, vetëm disa orë larg finales, Ermal Meta dhe Fabrizio Moro janë favoritët kryesore për fitimin e festivalit të këngës italiane për vitin 2018.

Mediat në Itali rendisin si më të pëlqyerën këngën “Non mi avete fatto niente”, që siç e ka bërë tashmë traditë Ermal Meta, trajton një tjetër temë sociale, luftën kundër terrorizmit.

Krahas vlerësimit të ekspertëve, kënga e shqiptarit vlerësohet edhe nga supertruri kompjuterik Watson, që vlerëson maksimalisht Ermal Metën dhe Fabrizio Moron.

“Non mi avete fatto niente” ishte në rrezik përjashtimi nga produksioni i Sanremos për shkak se refreni i këngës ishte i njëjtë me këngën “Silenzio”, të krijuar nga i njëjti autor, Andrea Febo. Por më pas u vlerësua se kjo këngë ishte krejtësisht e re, duke i lejuar Ermal Metës, garimin drejt fitimit të festivalit që ai vjet i shkoi shumë pranë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artisti Arben Kristani ka ardhur me ekspozitën e tij të 9-të “Artefakte”, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

61 nxënës të ekselencës në Durrës, fitues të olimpiadave të ndryshme brenda e jashtë vendit, janë shpërblyer nga bashkia e Durrësit.

Regjisori dhe aktori i njohur italian Michele Placido në një intervistë ekskluzive për Fax News foli për çështjen e Teatrit Kombëtar, duk

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Ilias Kadesha, do të performojë sot në mbrëmje në Tiranë, për publikun kryeqytetas.

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle.