Katër breza basketbollistësh të Durrësit, mblidhen në një ekspozitë (VIDEO)

03/07/2018 - 15:00

Katër breza basketbollistësh që kanë bërë historinë e këtij sporti në Durrës janë mbledhur në një ekspozitë të hapur në galerinë e arteve në Durrës. Pjesëmarrës ishin sportistët durrsakë që në vite kanë shkruar historinë e bukur të basketbollit edhe në arenën komëbtare me trofetë e fituara.

Të pranishmit e shumtë në këtë ekspozitë, e cila vjen në ditën e themelimit të akademisë së “Goga Basket”, kanë festuar njëkohësisht edhe ditëlindjen e “Dhimitraq Goges” Ilia Xhako ish-basketbollist, mjeshtër sporti, ish-lojtar i ekipit të kombëtares e gjithashtu të ekipeve të lokomotivës, Partizanit etj., tha se në këtë ekspozitë vijnë kujtimet e traditës së basketbollit durrsak.

Ekipi i basketbollit të Durrësit ka fituar për 11 vjet me radhë kampionatin, ndërsa edhe më vonë ka fituar disa tituj duke u bërë ekipi më i mirë për meshkuj në vend. Ilia Xhako kujton me nostalgji të gjithë periudhën e shkuar, kur ekipi i meshkujve ishte krenaria e basketbollit në vend.

Më herët me rastin e Ditës së Akademise Sportive “Goga Basket”, u zhvillua një turne basketbolli dhe u mbyll me një mbrëmje plot ngjyra në Arenën “Dhimitraq Goga”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan