Këngëtari i njohur nga Durrësi merr vendimin drastik!

07/10/2019 - 23:04

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Këngëtari i mirënjohur durrsak i viteve 1970-1980, i bërë i famshëm me "Kënga e marinarit", bën të ditur përmes një statusi në rrjete sociale se nuk do të angazhohet më në asnjë zhvillim artistik në qytetin e tij të lindjes. Ndërsa tregon planet e tij për realizimin e librit "Antologjia e këngës durrsake", Saraçi duket se ka mbetur i zhgënjyer nga diçka, sepse flet për "dinjitetin e nëpërkëmbur në Durrës".

Postimi i plotë i Zija Saraçit:

Kam marrë një vendim i cili është i pa rikëthyeshëm,vlen vetëm për Durrësin:
Të mos afrohem më në zhvillimet artistike të qytetit të Durrësit, qoftë si këngëtarë, qoftë si organizaror. Puna individuale në studion time për realizimin e librit: Antologjia e Këngës Durrsake, enciklopedi që përmbledh zhvillimet artistike të muzikës dhe të këngës që në fillimin e shekullit të kaluar e këndej, si dhe përpjekjet për realizimin e një projekti të ri revolucionar në ndihmë të artistëve të rinj dhe këngës Shqiptare në agoni, do më japin padyshim sodisfaksionin e do më rikëthejn përsëri dinjitetin e nëpërkëmbur në Durrës.
Vetëm ju miq të dashur jeni vlera ime e vërtetë. Ju përqafoj 1 nga 1.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.