Këngëtarja nga Durrësi fiton çmimin e dytë në Festivalin Ndërkombëtar të Këngës

01/03/2020 - 09:32

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të Malit të Zi.

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës u paraqit në këtë festival me këngën “Ty mbi rërë të vizatoj”, me kompozim të Ylli Ramzotit, tekst të Agim Bajramit, kënduar nga 11-vjeçarja Violeta Beshiri, nxënëse e shkollës "Mihal Ekonomi".

Kënga u duartrokit shumë nga publiku dhe juria profesionale e vlëresoi me çmim të dytë.

Në Festivalin e 27-të Ndërkombëtar të Këngës merrnin pjesë konkurentë nga Shqipëria, Rumania, Kosova, Bosnje Hercegovina, Bullgaria, Serbia, Turqia, Zvicra, Maqedonia e Veriut, Kroacia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.