Kompozitori i njohur nga Durrësi feston 67-vjetorin e lindjes

08/05/2019 - 22:43

Sot ka ditëlindjen kompozitori me origjine armene, miku im, Haig Zacharian. Ai u lind më 8. 05. 1952 në Durrës. Studimet e mesme të përgjithshme i kreu në qytetin e lindjes, duke u ushtruar njëkohësisht në piano dhe në disiplina të tjera muzikore.

Më 1969 filloi studimet e larta për kompozicion në ILA, ku u diplomua më 1974. Veprimtarinë krijuese e nisi që herët, duke shfaqur interesa në të gjitha format e gjinitë e muzikës, si autor i dhjetra këngëve, i krijimeve të ndryshme të muzikës vokale dhe instrumentale të dhomës, i veprave të mëdha vokalo-simfonike, orkestrale, skenike si baleti Legjenda e lules Honinë; 1987, etj.

Haig bëri emër, midis të tjerash, në fushën e muzikës së filmit, ku numërohen rreth 30 bashkëpunime me kineastë të njohur. Disa nga arritjet e tij më të mira në këtë drejtim, janë muzika e filmave: “Dollia e dasmës sime” (1978), “Njeriu i mire” (1982), “Dora e ngrohtë” (1983), “Maya” (2008). Po keshtu ai ka shkruar edhe muzike per teater, si “Hamletmakina”, “Dome” etj.

*Marrë nga Facebook i Stefan Çapalikut

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,