Kompozitori i njohur nga Durrësi feston 67-vjetorin e lindjes

08/05/2019 - 22:43

Sot ka ditëlindjen kompozitori me origjine armene, miku im, Haig Zacharian. Ai u lind më 8. 05. 1952 në Durrës. Studimet e mesme të përgjithshme i kreu në qytetin e lindjes, duke u ushtruar njëkohësisht në piano dhe në disiplina të tjera muzikore.

Më 1969 filloi studimet e larta për kompozicion në ILA, ku u diplomua më 1974. Veprimtarinë krijuese e nisi që herët, duke shfaqur interesa në të gjitha format e gjinitë e muzikës, si autor i dhjetra këngëve, i krijimeve të ndryshme të muzikës vokale dhe instrumentale të dhomës, i veprave të mëdha vokalo-simfonike, orkestrale, skenike si baleti Legjenda e lules Honinë; 1987, etj.

Haig bëri emër, midis të tjerash, në fushën e muzikës së filmit, ku numërohen rreth 30 bashkëpunime me kineastë të njohur. Disa nga arritjet e tij më të mira në këtë drejtim, janë muzika e filmave: “Dollia e dasmës sime” (1978), “Njeriu i mire” (1982), “Dora e ngrohtë” (1983), “Maya” (2008). Po keshtu ai ka shkruar edhe muzike per teater, si “Hamletmakina”, “Dome” etj.

*Marrë nga Facebook i Stefan Çapalikut

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.