Koncert festiv në qendrën e Durrësit, 20 vjet FEST LOJË (VIDEO)

14/10/2017 - 19:26

Pjesë e programit të Fest Lojë, i dedikuar 70-vjetorit të QKF-së Durrës dhe 20-vjetorit të festivalit. Fjalën e rastit e mbajti drejtori i QKF-së Durrës, Avni Cuni, i cili vlerësaoi paraardhësit në detyrën e edukuesit të fëmijëve të kësaj qendre.

“Puna e tyre është një leksion i gdhendur në memorjen tonë për vazhdimësinë me përkushtim të punës tonë sot e në të ardhmen. Ne shohim tek ta modelin e mësuesit, drejtuesit, prindit e qytetarit fisnik që ndër vite u kthye në model për ne. Jemi këtu me nostalgjinë por mbi të gjitha me krenarinë tonë për ata fëmijë të zgjuar e çapkënë por mbi të gjitha të talentuar që dolën nga kurset e rretheve tona, fituan ndër vite shumë çmime në aktivitete të ndryshme brenda dhe jashtë vendit. Dhe sot janë figura të njohura që na nderojnë me punën dhe talentin e tyre në Durrës, Shqipëri e botë.

Ne jemi sonte këtu për t’ju premtuar ju qytetarë të Durrësit se 7 dekada veprimtari e larmishme e institucionit tonë dhe 2 dekada aktivitet FEST LOJË, vërtet u mbyllën, por me përkushtim, novacion e qytetari do të rihapim të bukurën, të renë, të zgjuarën dhe suksesin në vazhdimësi. Me misionin që jo vetëm të kujtojmë e ndjekim atë që shkoj por çka është më e rëndësishmja ta pasurojmë në kohë atë që gjetëm këtu nga të parët tanë”.  

Një koncert festiv është mbajtur me këtë rast. Gjatë këtij aktiviteti u vlerësua kontributi i dhënë në vite, nga veteranët e artit dhe kulturës durrsake, duke u nderuar me certifikatën “Mirënjohje e qytetit”. Vlersime pati edhe për fituesit e të gjitha olimpiadave kombëtare. Nuk munguan certifikatat “Nderi i QKF”-së, edhe për fituesit e olimpiadave ndërkombetare. Kështu u vlerësua fituesi i vendit të tretë në Olimpiadën Botërore të Matematikes të zhvilluar në Hong Kong, Gledis Kallço.

Aktiviteti u zhvillua në bashkëpunim me Bashkinë dhe Drejtorinë Rajonale Arsimore Durrës.

Grupet nga Shqipëria :

Durrësi, Shkodra, Kurbini, Kruja, Fushë-Kruja, Tirana, Shijaku, Kavaja, Lushnja, Gramshi, Librazhdi, Vlora, Pogradeci, Saranda, Çorovoda, Dropulli, Berati.

Grupet nga jashtë Shqipërisë:

Kyrgistani, Rumania, Bosnja-Hercergovina, Kroacia, Mali i Zi, Serbia, Bullgaria, Maqedonia, Kosova.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të dytin vit radhazi në ambientet e pallatit të brigadave, është zhvilluar aktiviteti “Oda 2018” që bëri bashkë disa nga artistët shq

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj