Konkursi "Pranvera Frankofone" në Durrës, emrat e nxënësve dhe shkollave fituese

06/07/2020 - 17:05

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pranvera Frankofone".

Konkursi i cili u zhvillua online mes shkollave 9-vjeçare të qytetit bregdetar, u ndërpre për shkak të situatës së krijuar në vend nga Covid-19.

Por realizimi online i dha më shumë hapësirë dhe motivim kreativitetit të nxënësve, duke e përshtatur vijimësinë e formimit dhe edukimit, brenda natyrshmërisë së kushtëzuar të një formimi në distancë.

Aktiviteti përfshinte zhanre të ndryshme si, këngë, kërcim, interpretim (në poezi ose prozë, vetëm 1 minutë), krijimtari vetjake (poezi ose prozë), art pamor (vizatim, pikturë, video…etj).

Rezultatet e këtij konkurimi do të përdoren si të dhëna për Kartën e Performancës.

Më poshtë lista e nxënësve fitues dhe shkollat përkatëse:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta Konstandin Ropi, në moshën 90-vjeçare, apo siç e njohim ndryshe të gjithë “Partizani i vogël Velo”.

Më 30 korrik 2020, në Qendrën Kombëtare të Kinematografisë, komisioni i evidentimit të rezultateve të votimit për projektet kinematografi

Piktorja Shpresa Milaqi Bajko ka çelur ekspozitën e saj të pestë personale në galerinë e arteve "Nikolet Vasia" në Durrës.

Durrësi i dha sot lamtumirën e fundit intelektualit dhe arsimtarit të njohur, “Mjeshtrit të madh”, Halil Myderrizi. 

Humoristi i njohur i Estradës së Shkodrës, Anton Krosaj është ndarë nga jeta në moshën 54-vjeçare.

Ndërron jetë në moshën 89-vjeçare aktori i mirënjohur fierak Fuat Boçi.

Enkeleida Jorgollari vjen në një ekspozitë për Durrësin, qytetin nga ku është larguar 20 vite më parë, të cilin jo vetëm që nuk e ka harr

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare.