Kultura dhe tradita meksikane "zbarkon" në qendër të Durrësit (VIDEO)

27/06/2019 - 19:15

Qytetarët dhe turistët që kanë bujtur në këtë stinë të nxehtë në Durrës për çdo mbrëmje kanë mundësinë që të ndjekin aktivvitete kulturore në ambiente të hapura.

Pothuajse çdo mbrëmje, grupe por dhe solistë vendas dhe të huaj, si dhe grupe kërcimtarësh apo akrobatë cirku japin shfaqje tek Sfinksi apo para pallatit të kulturës.

Bashkia Durrës dhe Qendra Kulturore “Aleksandër Moisiu” kanë organizuar një natë më parë një koncert krejt ndryshe dhe të veçantë.  

Ansambli nga Meksika "Arte y folklor Mexico" kanë dhënë një performance fantastike në sheshin “Liria”.

Me veshje dhe objekte karakteristike që prezantonin traditën e vendit të tyre, valltarët e këtij ansambli, përmes këngëve dhe valleve të ndryshme na bënë të ndjejmë e të prekim traditën dhe kulturën e këtij vendi kaq të larmishëm.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan