Kultura dhe tradita meksikane "zbarkon" në qendër të Durrësit (VIDEO)

27/06/2019 - 19:15

Qytetarët dhe turistët që kanë bujtur në këtë stinë të nxehtë në Durrës për çdo mbrëmje kanë mundësinë që të ndjekin aktivvitete kulturore në ambiente të hapura.

Pothuajse çdo mbrëmje, grupe por dhe solistë vendas dhe të huaj, si dhe grupe kërcimtarësh apo akrobatë cirku japin shfaqje tek Sfinksi apo para pallatit të kulturës.

Bashkia Durrës dhe Qendra Kulturore “Aleksandër Moisiu” kanë organizuar një natë më parë një koncert krejt ndryshe dhe të veçantë.  

Ansambli nga Meksika "Arte y folklor Mexico" kanë dhënë një performance fantastike në sheshin “Liria”.

Me veshje dhe objekte karakteristike që prezantonin traditën e vendit të tyre, valltarët e këtij ansambli, përmes këngëve dhe valleve të ndryshme na bënë të ndjejmë e të prekim traditën dhe kulturën e këtij vendi kaq të larmishëm.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, N

“Muzika dhe Vena” është tema e edicionit të 9-të të Bienales “Netët e muzikës klasike”, që do të zhvillohet në Durrës nga 1-9 gusht.