“La memoria del vento”, libri fotografik i Luca Turit promovim në dy porte

16/05/2018 - 18:34

   “La memoria del vento” është libri i fotoreporterit Italian Luca Turi, që do të promovohet 24 orëve të ardhshme në portet e Barit (Itali) dhe Durrësit.

Tregimi fotografik i gazetarit nga Puglia i kushtohet Shqipërisë në 50 vitet e fundit, dhe veçanërisht ndryshimeve gjatë viteve 1990. Në 100 faqe tregohet historia e ndryshimeve kulturore, sociale, turistike dhe ekonomike të vendit tonë, parë me syrin e gazetarit të vendit fqinj.

Prezantimi i librit “La memoria del vento” do të zhvillohet mbi njerin prej trageteve të linjës Bari-Durrës.

Sot në mbrëmje në portin e Barit dhe nesër në portin e Durrësit pjesmarrësit mund të shohin edhe një ekspozitë me 100 panele fotografike nga pamje nga disa prej momenteve më të rëndësishme që ka fiksuar në celuloid fotoreporteri Luca Turi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artisti Arben Kristani ka ardhur me ekspozitën e tij të 9-të “Artefakte”, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

61 nxënës të ekselencës në Durrës, fitues të olimpiadave të ndryshme brenda e jashtë vendit, janë shpërblyer nga bashkia e Durrësit.

Regjisori dhe aktori i njohur italian Michele Placido në një intervistë ekskluzive për Fax News foli për çështjen e Teatrit Kombëtar, duk

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Ilias Kadesha, do të performojë sot në mbrëmje në Tiranë, për publikun kryeqytetas.

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle.